Životnost pneumatik prodlouží správné nahuštění i způsob jejich přezouvání

Pneumatiky jsou na autech tím jediným, co je v kontaktu s vozovkou a co má v určitých chvílích vliv na bezpečnost a zvládnutí jakékoliv situace. I to je důvod mít pneumatiky kvalitní. Ty ale obvykle něco stojí a ne každý má na to, aby za ně utratil majlant. Přitom existují jednoduché metody, jak životnost pneumatik prodloužit. Ne každý řidič je ale zná.

Koupě správné sady

První trik souvisí už se samotnou koupí. Je třeba správně využít tu sadu, která je koupena. Řada lidí používá pneumatiky celoroční, nebo dokonce jezdí celý rok jenom na zimních. To je ale chyba. V obou případech není použitá směs tak dokonalá jako u letních pneu. Taková pneumatika zvládne dobře odolat i vyšším teplotám, a tak vydrží letní provoz déle než zimní nebo celoroční pneumatiky. V konečném důsledku lze investicí do dvou sad nakonec ušetřit.

Mohlo by vás zajímat:  Android Auto zpříjemní a ulehčí každou cestu. Propojení s telefonem nabízí mnoho zajímavých funkcí
Zdroj obrázku: Freepik

Optimální nahuštění

TPMS ventilky v novějších autech jsou pro mnohé nutným zlem. Ale mají své výhody. Upozorní řidiče na pokles tlaku v pneumatikách. Ten tak může ihned konat. Špatně nahuštěná pneumatika má vliv na jízdní vlastnosti, stejně jako i na spotřebu. A má vliv i na životnost. Jenom správně nahuštěné pneumatiky vydrží déle. Je proto namístě jejich pravidelná kontrola, a pokud se rozsvítí kontrolka problémů s tlakem, rozhodně by se nemělo na nic čekat. Čím více se bude jezdit se špatně nahuštěnými pneumatikami, tím více se ničí.

Mohlo by vás zajímat:  Palivo můžete ušetřit stylem jízdy i plánováním cesty

Správné přezouvání

I správné přezouvání pneumatik může mít vliv na prodloužení jejich životnosti. Není nutně důvod si komplikovat život přehazováním pravé a levé strany – pokud má auto správně seřízenou geometrii, není to potřeba. Co ale nutné je, to je prohazování pneu mezi jednotlivými nápravami. Jednoduše řečeno, jednou bude dvojice pneumatik vpředu, další rok vzadu. Díky tomu bude průběžně docházet k rovnoměrnému opotřebování pneumatik, jelikož může být rozdíl mezi tím, zda je dvojice stále na hnané nápravě, nebo nikoliv.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/tires/how-to-extend-tire-life-a1277558688/