Vývoj obnovitelných zdrojů energie pokračuje, možnosti se rozšiřují

Obnovitelné zdroje energie jsou alternativou vůči stávajícím a nevyhovujícím způsobům získávání energie. Když se řeknou obnovitelné zdroje energie, tak se každému vybaví jednotlivé způsoby získávání elektřiny. Mezi ně patří solární panely získávající energii ze slunečních paprsků, stejně jako větrné elektrárny. Vědci nezahálí a neustále vymýšlí nové způsoby, jak získat energii šetrnějším způsobem.

Organická barviva urychlují transport tlumené sluneční energie

Slunce je bezpochyby největším zdrojem energie. Ačkoliv máme solární panely, které tuto energii shromažďují, tak se nevyhneme ztrátám v jednotlivých článcích. Bohužel, tato skutečnost je překážkou v používání organických solárních článků, hlavně pro ty, co jsou životaschopné v inovativních aplikacích. Klíčem pro zvýšení výkonu spočívá v lepším přenosu sluneční energie uložené v materiálu. Výzkumná skupina z Technické univerzity v Mnichově ukázala, že některá organická barviva mohou pomoci při budování virtuálních dálnic pro energii.

Mohlo by vás zajímat:  Vývoj elektrických vozidel pokračuje ve velkém. Jejich dopad na životní prostředí se ukáže časem
Zdroj obrázku: Freepik

Účinné solární panely nové generace

Vědecký průlom přivádí hromadnou výrobu další generace levnějších a lehčích perovskitových solárních článků. Mohou za to výzkumníci z Institutu pokročilé technologie ATI na University of Surrey. Ti přišli na to, že oxid hlinitý může zlepšit výkon a minimalizovat pokles účinnosti během úpravy perovskitových solárních článků. Potvrzuje se, že tento nano-oxid umožňuje rovnoměrný povlak perovskitového materiálu na vysoce slibné organické molekuly, které se samy sestavují na povrchu a zlepšují výkon zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Snižte spotřebu lednice pomocí několika jednoduchých tipů

Ukládání energie v molekulách

Molekulární fotospínače, které dokážou energii převádět i uchovávat, by mohly být použity ke zvýšení efektivity získávání solární energie. Tým výzkumníků použil kvantovou výpočetní metodu k nalezení zvláště účinné molekulární struktury pro tento účel. Jejich postup byl založen na datovém souboru více než 400 000 molekul, které prozkoumali, aby našli optimální molekulární strukturu pro materiály určené ke skladování solární energie.

Zdroj: https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy