Technologie se neustále vyvíjí a posouvá kupředu. V oblasti nabíjení je řeč zejména o indukčním, tedy bezdrátovém nabíjení. Na první pohled se jeví tato technologie jako velké usnadnění. Nahradí však plnohodnotně klasické kabelové nabíječky nebo ne?
Výhody bezdrátových nabíječek
Jako první vás napadne komfort získaný během nabíjení. Nemusíte hledat žádný konektor pro zasunutí do zařízení. Stačí pouze vyhledat nabíjecí podložku a přiložit telefon, chytré hodinky nebo jiné zařízení. Bezdrátové nabíjení telefonů se stává standardem nových telefonů, takže není vyžadována koupě nového příslušenství. Bezdrátové nabíjení eliminuje problémy spojené s poškozením kabelů, a tím pádem i poškození samotného chytrého telefonu. Novější bezdrátové nabíječky jsou již daleko rychlejší než předchozí modely.
Nevýhody
Bezdrátové nabíječky jsou oproti klasickým kabelovým dražší. Některé značky nabízí bezdrátové nabíječky jako standard, u jiných si budete muset připlatit. V čem se nevyrovnají bezdrátové nabíječky klasickým kabelovým? Především v rychlosti nabíjení. Část energie se ztrácí v procesu během přenosu energie mezi nabíječkou a telefonem. S tím je spojeno i vložení telefonu nebo hodinek na indukční podložku. Špatným umístěním zařízeni na nabíječku se nespustí nabíjení vůbec nebo pouze pomalu. Nabíjení přes bezdrátovou nabíječku způsobuje větší teplotu, která vzniká nabíjecím procesem. Dbejte, aby zařízení mělo volné okolí, aby mohl proudit vzduch a zařízení tak nebylo ničím blokováno, což by mohlo způsobit ještě vyšší teplotu.
Jak správně nabíjet v bezdrátové nabíječce?
Nejnutnější je správné položení telefonu na bezdrátovou nabíječku. Tímto celý proces nabíjení začíná nebo taky ne. Špatným uložením zařízení na nabíječku se může doba výrazně prodloužit nebo vůbec nezahájit nabíjení. Nabíjejte telefon pouze holý, bez žádných obalů. Dopřejte svému zařízení volný prostor, aby mělo kam odvádět teplo.
Zatím se doporučuje využívat bezdrátovou nabíječku pouze občas. Prioritou tak zůstává kabelové nabíječky, a bezdrátové pouze jenom na nabíjení určené v rozmezí 20-80 %, kdy baterie negeneruje příliš mnoho tepla. Ačkoliv se tedy technologie bezdrátových nabíječek dočkala pokroku, tak stále nemá na to, aby plnohodnotně nahradila kabelové nabíječky.
Zdroj: https://www.rokform.com/blogs/rokform-blog/the-pros-and-cons-of-wireless-charging