Vymazat z pevného disku všechna data je třeba pořádně. Pouze je odstranit nestačí

Vymazat z pevného disku všechna data je třeba pořádně. Pouze je odstranit nestačí

Zbavujete se svého starého počítače a bojíte se, aby se data ve vašem pevném disku nedostala do špatných rukou? Dneska vám pomůžeme všechna tato data definitivně smazat tak, že nepůjdou ani nijak obnovit.

Pokud se zbavujete svého PC včetně pevného disku, dejte si pozor, že jste data správně smazali. Obyčejným odstraněním, naformátováním nebo přeinstalováním Windows vaše práce nekončí. Protože těmito způsoby mohou být data buď částečně, nebo úplně obnovena. Naštěstí je zde několik způsobů, jak smazat data, aby se nikdy a nikde nedala obnovit. Dnes vám ukážeme, jak toho docílit na operačním systému Windows 10 nebo 11.

Mohlo by vás zajímat:  Schovejte se na Tinderu před vybranými lidmi. Aplikace dokáže kontakty sama zablokovat

Jak smazat data ve Windows 10

Pro smazání si jednoduše najedeme do sekce Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení. Pokračujeme potvrzením tlačítkem Začít. Nyní se nás systém zeptá, co chceme udělat. Jelikož my chceme mazat, zvolíme možnost Vymazat a odebrat vše. Zde najdeme možnost Vymazat disk, kterou potvrdíme, a pro započetí tohoto procesu restartujeme systém. Teď už stačí jen počkat, až se kompletní smazání dokončí, a máte hotovo. Po restartu na vás čeká pouze čistá instalace nového operačního systému.

Mohlo by vás zajímat:  Změnit uživatelské jméno na Snapchatu je snadné. Nové jméno je ale třeba pořádně rozmyslet
Zdroj obrázku: Freepik

Jak smazat data ve Windows 11

Co se týče Windows 11, zde je postup podobný až na pár malých změn. Opět se dostaneme do Nastavení-> Systém -‍> Obnovení a potvrdíme tlačítkem Resetovat PC. Nyní v okně, které nám načte, zvolíme, že chceme odebrat všechna data, a znovu restartujeme. Druhým restartem započne mazání dat, při kterém se smaže vše a na disku naleznete pouze novou čistou instalaci Windows, tentokrát ovšem bez svých osobních souborů.

Pokud jste majitelem staršího počítače a máte rovněž i operační systém staršího data, jako například Windows 7 nebo Windows 8, pak se nemusíte strachovat. Zde je postup naprosto totožný jako u návodu pro Windows 10.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-wipe-your-hard-drive