Veřejné Wi-Fi jsou zrádné. Bezpečnost zaručí nastavení VPN nebo využití mobilních dat

Veřejné Wi-Fi jsou zrádné. Bezpečnost zaručí nastavení VPN nebo využití mobilních dat

Pokud se při cestování připojujete k hotelové Wi-Fi nebo k Wi-Fi majitele domu, kde jste ubytovaní, mějte se na pozoru. Jejich zabezpečení nemusí být dostačující. Naštěstí pro vás máme několik rad, díky kterým můžete používat i tyto veřejné sítě bezpečněji.

První možností je pořízení VPN

Pokud jste nikdy neslyšeli o VPN, pak se jedná o virtuální privátní síť, která používá šifrovaní při každém připojení k internetu. To znamená, že všechna data, která půjdou do vašeho počítače nebo mobilu anebo z nich, budou zabezpečená a nikdo k nim nebude mít přístup. Tato služba je placená, ale když se vám podaří sehnat dobrou nabídku, můžete se dostat někam na stovku měsíčně, což je ideální cena za vaše bezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Usnadněte si používání telefonu jednou rukou. Přinášíme tipy pro iPhone i Android
Zdroj obrázku: Freepik

Vybírejte pouze ověřené VPN providery

Ale i při pořizování VPN je potřeba dát si pozor. Některé nabízejí velmi pomalé připojení, jiné mají málo možností, kde se připojit, nebo dokonce nedbají na bezpečnost tak, jak slibují. Samotné používání VPN je opravdu jednoduché. Jen si stáhnete software vámi vybrané služby, přihlásíte se a vyberete si server, kam se chcete připojit. Mezi ty nejlepší a ověřené poskytovatele VPN, kteří jsou rychlí a bezpeční rozhodně patří ExpressVPN a NordVPN. S těmito dvěma určitě neuděláte chybu.

Mohlo by vás zajímat:  Při používání aplikace WhatsApp je třeba dodržovat pravidla. Nevhodné použití může vést k blokaci

Druhou možností je věřit datům

Druhá možnost je úplně se vyhnout těmto Wi-Fi sítím a připojovat se pouze za pomoci dat na telefonu nebo notebooku. Díky telefonům si můžete vytvořit svůj vlastní Wi-Fi hotspot, na který se pak bezpečně mohou připojit i vaši známí a kamarádi. Zde ovšem musíte zase pro změnu důvěřovat svému mobilnímu operátorovi. Navíc pokud jste v nějaké zemi mimo EU, pak si můžete za data taky pořádně připlatit, takže s touto možností zacházejte opatrně, abyste se nedivili z příchozího účtu za telefon.

Mohlo by vás zajímat:  Rozlišení 4K v telefonech nedává velký smysl. Směřování trhu mluví jasně

A co vy? Chráníte se na cestách při surfování na internetu?

Zdroj: https://consumer.ftc.gov/articles/how-safely-use-public-wi-fi-networks