Věděli jste, že tuleni mohou změnit tón svého hlasu?

Věděli jste, že tuleni mohou změnit tón svého hlasu?

Tuleni jsou velmi roztomilá zvířata, která v našich končinách neuvidíte. Podívat se na ně ale můžete v některých zoologických zahradách, kde mají tato zvířata své místo. Změna tónu hlasu u některých dospělých savců není nic neobvyklého, ale vědci nyní přišli na to, že mláďata dokážou změnit tón již den po svém narození.

Mláďata reagovala na hlasitější projevy

Byla provedena studie na osmi mláďatech tuleně obecného. Mláďata samozřejmě zůstala ve své domovině u Atlantského oceánu, studie byla vyhodnocena v Holandsku. Během průzkumu byla zvířata umístěna po párech v samostatných místnostech. Jiní vědci přehrávali zvuky z přírody z reproduktorů. Chtěli tak dokázat, že se tuleni mezi sebou mohou dorozumívat.

Mohlo by vás zajímat:  Zvyšte své šance na získání nové práce. K pohovoru vás dostane dobrý životopis i osobní zájem

Zvuky byly pouštěné z různých úrovní hlasitosti. Bylo nakonec zjištěno, že tuleni mění tón svého hlasu v závislosti na tom, jakou hlasitost mají zvuky kolem nich. Pokud se pustil hlasitý zvuk, mláďata změnu tónu provedla okamžitě. Pouze jeden jedinec zvýšil hlasitost neúmyslně, jen aby bylo lépe slyšet.

Pomohou nám tuleni v hodnocení lidské řeči?

Lidé hlas zvyšují nejen proto, aby byli slyšet, ale především v hádkách se jedná o projev toho, že je člověk nad věcí a rozhodně musí mít pravdu. Chaotické prostředí, které je neznámé, také donutilo mladé tuleně k tomu, aby změnili svůj tón hlasu, aby byli lépe slyšet. Jeden z autorů studie uvedl, že je velmi působivé, jak dokáží tuleni reagovat i bez toho, aniž by je někdo vycvičil.

Mohlo by vás zajímat:  „Vykojený mozek“ postihne většinu žen po porodu. Změny v myšlení jsou však zcela normální

Tento objev by mohl pomoci v tom, jak se vyvíjela řeč u lidí. Zatím sice není nic potvrzené, studie byla navíc provedena na malém počtu jedinců. Je to ale první krok k tomu zjistit, proč na sebe během hádek tolik křičíme. V budoucnu se třeba dočkáme dalších zajímavých studií, které pomohou pochopit lidskou řeč. Zatím ale řešení není a můžeme jen spekulovat o tom, proč v některých situacích mluvíme hlubším hlasem, ale během hádek se dostaneme až do pisklavých tónů.

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/news/world/2021/11/03/baby-seals-can-raise-voices-like-humans/6268131001/