Může se to zdát neuvěřitelné, ale v Číně skutečně vyrobili nový typ skla, který je tvrdší než diamant. Pro obyčejného člověka se to zdá nepodstatné, ale tento nový materiál může být použit v mnoha průmyslových odvětvích, kde se stane důležitou součástí technologie. Výroba mnoha produktů díky tomu může být jednodušší, rychlejší a bezpečnější.
Diamant se posunul o jednu příčku níž
Diamant se vždy řadil mezi nejtvrdší materiály na světě a často se používal k řezání tvrdších materiálů, které nebylo možné řezat jiným způsobem. Nové sklo vyvinuté čínskými vědci může diamant poškrábat. To znamená, že je ještě tvrdší. V současnosti se nazývá AM-III, ale název může ještě projít různými modifikacemi. Sklo má nažloutlý nádech a je vyrobeno z uhlíku.
Na Vickersově stupnici, podle které určujeme tvrdost materiálů, má AM-III tvrdost 113 GPa. Tvrdost přírodního diamantu je přitom 50 až 70 GPa a umělé diamanty dosahují tvrdosti až 100 GPa. Jedná se proto o poměrně velký posun, který jistě nikdo nečekal. Jak ho můžeme využít v průmyslové výrobě?
Zajímavé využití v praxi
Nový typ skla má potenciální využití hned v několika průmyslových odvětvích, což je rozhodně dobrou zprávou. Bohužel je celá desetiletí od sériové výroby, takže na běžné využití tohoto materiálu si musíme ještě dlouho počkat. Nicméně v buducnosti by mohl být používán k vytvoření neprůstřelného skla, které by bylo 20 až 100krát silnější a účinnější než současné produkty.
Uplatnit se ale může také v technologickém průmyslu. Materiál AM-III je polovodič, který má téměř stejné vlastnosti a účinky jako křemík. Díky vysoké účinnosti se může používat při stavbě extrémně odolných solárních panelů, které budou schopny odolat i velmi silnému krupobití a dalším neočekávaným nárazům. Vývoj a výzkum tohoto materiálu nadále pokračuje a jeho reálné využití je zatím neznámé.
Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10242651/Materials-Scientists-create-ultrahard-GLASS-thats-harder-diamond.html