Android toho umí mnohem víc. Inspirujte se vychytávkami i pro svůj telefon

Jak použít chytré telefony v autě, abyste neriskovali pokutu?

Chytré telefony v autě alespoň jednou za čas použijeme všichni. Někdy jednoduše potřebujete vyřídit pár hovorů nebo použít navigaci. Podle zákona o silničním provozu můžete za jízdy použít telefon, pokud je na speciálním stojanu. Odborníci ale varují, že i tímto způsobem dochází k narušení pozornosti řidičů, což představuje riziko bezpečnosti pro všechny účastníky provozu.

Výzkum na 4 modelech telefonů

Jedna polská společnost se rozhodla, že otestuje čtyři modely smartphonů v oblasti SMS, zapnutí navigace a volání. Poté vyhodnotili, jak lehce se smartphony v jednotlivých kategoriích používají a do jaké míry představují pro řidiče riziko během řízení. Mezi testovanými modely přitom nebyli žádné novinky. Jednalo se o smartphony, které jsou v Polsku nejoblíbenější a používá je mnoho lidí, včetně řidičů.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní propojení automobilu s mobilním telefonem umožňuje lepší předehřátí vozu než nezávislé topení

Samsung, Nokia, Sony i iPhone

Výzkumníci se soustředili na 4 konkrétní modely: Samsung Galaxy S3 (android), Nokia Lumia 630 (Windows Phone), Sony Xperia Z (android) a iPhone 4 (iOS). Při porovnání nešlo o funkčnost, poměr ceny a kvality ani jejich dostupnost na trhu. Důležitá pro ně byla ergonomie navigace a reakčních časů, protože to je důležité pro roztržitost řidiče během jízdy.

Jak to dopadlo?

Samsumg si vedl skvěle v oblasti SMS. Průměrný pokus o napsání a odeslání krátké textové zprávy byl 30 vteřin. U ostatních modelů potřebujete až o 50 procent více času na napsání jediné SMS zprávy. Nokia Lumia se umístila na druhém místě s 36 vteřinami, což také není špatné, ale jinak se ukázalo psaní zpráv jako velmi rušivé a zdlouhavé.

Mohlo by vás zajímat:  Tesla svolává přes 26 000 vozů kvůli chybě v softwaru. Kromě diskomfortu hrozily i fatální následky

Sony Xperia Z byl naopak nejlepší pro volání. Trvalo to jen 12 vteřin ve srovnání s ostatními, kde nalezení kontaktu a zadání hovoru trvalo mnohem déle. Největší téma ale bylo nastavení GPS navigace. Sony a Samsung jsou na prvním místě (51 vteřin). V případě iPhone potřebujete na zapnutí, vybrání cíle a zapnutí navigace téměř dvojnásobek času (1 minutu 30 vteřin). Nokia je na tom ještě hůře. Tyto úkony na ní zaberou celé 2 minuty a 18 vteřin. Při rychlosti 50 km/h ujedete téměř 2 km, než se vám podaří zapnout navigaci!

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/reducing-phone-risks-while-driving/