Práce z domova přináší řadu úskalí. Chránit je nutné sebe i všechna důležitá data

Práce z domova přináší řadu úskalí. Chránit je nutné sebe i všechna důležitá data

Pokud pracujete z domova, měli byste si dát pozor na bezpečnostní rizika, kterých je u vás mnohem více než v kanceláři. Podívejme se dnes na několik tipů a triků, jak dosáhnout co nejlepší bezpečnosti pro váš počítač. Jelikož nemáte přístup k firemním IT pracovníkům, musíte se spolehnout sami na sebe.

Nejprve zabezpečte svůj počítač

Z vašeho počítače je nyní pracovní nástroj, a proto byste se měli postarat o to, aby byl co nejvíce bezpečný. Základem je rozhodně mít nainstalovaný antivirový program a udržovat ho neustále aktualizovaný. Spousta z nich je k dispozici zdarma a máte si z čeho vybírat. Druhou věcí, kterou by měl váš počítač určitě splňovat, je mít aktuální verzi operačního systému. Například Windows vydává aktualizace každý měsíc a vždy přináší opravy závažných chyb.

Mohlo by vás zajímat:  Falešná webová stránka je téměř k nerozeznání. Nenechte se napálit, hrozí ztráta nejcitlivějších dat
Zdroj obrázku: Freepik

Nyní zabezpečte svou síť

Základem je mít dobře zabezpečenou svou domácí síť, proto pokud máte na router nebo ke své Wi-Fi síti heslo, které bylo dodáno při nákupu, určitě hesla změňte a nedávejte přístup nikomu, komu na sto procent nevěříte. Dále je velmi výrazně doporučeno používat VPN k surfování na internetu. Spousta firem má svou firemní síť, ke které se budete z domu připojovat, a pokud ne, pak se podívejte po své soukromé VPN síti. Mezi nejznámější služby doporučujeme například ExpressVPN nebo NordVPN.

Mohlo by vás zajímat:  Mějte své údaje v bezpečí. Několik jednoduchých kroků zabrání krádeži identity

Nakonec zabezpečte svou komunikaci

Spousta z nás pro práci používá e-mail. Pokud ovšem nemáte maily přes firmu, měli byste začít využívat služby těch poskytovatelů, kteří nabízejí šifrování vaší komunikace. Takových možností je spousta a vaše firemní data zůstanou v bezpečí. Příkladem je například Protonmail nebo Tutamail.

Práce z domova může být pro mnohé příjemnější než dojíždět denně do kanceláře, ale sami vidíte, že jsou zde i jistá bezpečnostní rizika. Pokud se na ně zaměříte, pak může být domácí práce bezpečná a produktivní.

Zdroj: https://www.safewise.com/working-from-home-online-safety/