Svět už je tak nastavený a každý z nás jednou umře. Nemusí to být v nejbližší době, ale je fajn být připraven. V dnešním návodu se podíváme na to, jak nechat své blízké spravovat po naší smrti hesla, profily a citlivá data.
Vytvořte si nouzovou sadu hesel
Pokud používáte správce hesel, tak máte všechna svá hesla k účtům, bance a jiným důležitým věcem hezky pohromadě. Většina těchto programů ale nabízí i možnost, že pokud by se vám nedej bože něco stalo, mohou předat přístup osobě, kterou si sami zvolíte. Tuto možnost najdete většinou v nastavení pod sekcí nouzový přístup nebo alternativně k tomuto názvu. Zde můžete nastavit za pomoci e-mailových adres kontakty, které mohou dostat přístup.
A co sociální sítě?
Hesla bychom měli vyřešená, ale co takové sociální sítě? Třeba takový Facebook má v sobě funkci, která dovolí vybrat jednu osobu, která bude mít přístup k vašemu účtu. Tento uživatel bude mít aktivní správu vašeho profilu s omezenými funkcemi. Navíc váš facebookový profil získá speciální banner, který informuje o tom, že jste zesnuli, a s touto skutečností již odebere všechny vaše informace z veřejných výsledků. Účet tak uvidí pouze ti, kteří s vámi byli v přátelství.
Nezapomeňte na účty Google
Samotný Google nabízí po dlouhé nečinnosti účtů možnost, že je předá ke správě osobě, kterou určíte. Ve svém profilu vyberte možnost správy neaktivních účtů. Zde si dále vyberete, po jaké době má být účet považován za neaktivní a kdy má také kontaktovat pověřenou osobu. Tu přidáte možností Přidat osobu, kde zadáte e-mailovou adresu a potvrdíte. Tímto máte hotovo i u Googlu.
Online závěť
Věděli jste, že závěť si můžete udělat i online? Existují na to přímo služby. Například LegalZoom nebo Quicken WillMaker & Trust. Tyto služby se tedy postarají i o tohle. Nicméně jestli je sepsání závěti online způsobem ideální, už necháme jen na vašem uvážení.
Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/prepare-your-digital-life-for-your-death