„Trvale deaktivovat start/stop systém se u nového auta bojím.“ Manuální vypínání je řešení

Moderní auta nám dnes nabízejí širokou škálu technologických vychytávek, z nichž jedna, start/stop systém, je zvlášť kontroverzní. Má za úkol šetřit palivo a snižovat emise. I když je jeho ekologická mise jasná, mnozí řidiči jej vnímají spíše jako rušivý element. Mnozí tedy přemýšlí jenom jediným směrem – jak start/stop vypnout?

I já jsem si pochopitelně pokládal tuto otázku. A i když nejjednodušší metodou by bylo trvalé vypnutí svépomocí, tím, že se člověk trošku „pohrabe“ ve svém voze, nakonec jsem od toho upustil. Auto mám ještě v záruce a nechtěl jsem riskovat její ztrátu. Také jsem se bál svítících kontrolek a následného problému třeba na STK. Nehledě na to, jak by se taková amatérská snaha o celkovou deaktivaci mohla projevit.

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrná automatizace ve vozidlech potlačuje řidičovy dovednosti a posiluje závislost na technologiích

Základní metody fungují stále. A jsou nejlepší

Když se start/stop technologie začala objevovat, mnoho automobilů umožňovalo její deaktivaci prostým stiskem tlačítka. U některých vozů bylo však třeba tlačítko stisknout při každém nastartování, u jiných to stačilo jednou a poté již byla funkce deaktivována. To je u moderních aut už jenom sen, u těch je třeba mačkat tlačítko pravidelně. Bohužel u nejnovějších aut už nezůstává jenom u tlačítek, dnes může být volba skryta v hloubi infotainmentu a proklikat se k deaktivaci start/stop systému je nadlidský úkol.

Mohlo by vás zajímat:  Při předání vozu v autoservisu je namístě aplikovat opatření proti nekalým praktikám
Zdroj obrázku: Freepik

Trvalé vypnutí?

V dnešní době, kdy tento systém mnohým řidičům přijde rušivý, se objevují různé „triky“ na jeho trvalé vypnutí. Odpojení určitého konektoru v motorovém prostoru je jednou z oblíbených metod. Pak jsou zde i softwarem řízené postupy, ale ty mohou mít komplikace. Zásah do automobilu, pokud není správně proveden, může přinést více problémů, než kolik jich odstraní. Proto se mnozí řidiči těmto hackům vyhýbají. I já jsem měl pochopitelně strach.

Chytré řešení: zautomatizuji si to

Jedním z nejlepších řešení je mít nějaký zautomatizovaný proces vypnutí systému. Tak jako máme v autě nastavenou rutinu pro jízdu, můžeme si zvyknout na jednoduchý krok, který start/stop systém deaktivuje. Toto řešení je nejen jednodušší, ale také bezpečnější pro vůz než některé neoficiální metody, které se objevují online. Tak jako už považuji za rutinní otočení klíčkem a zapnutí pásů, beru jako rutinu stisknutí příslušného tlačítka. Už to dělám zcela mimoděk, aniž bych si to uvědomil. Ale fakt je, že než jsem si to v hlavě zautomatizoval, často jsem absenci deaktivace pocítil na prvních semaforech.

Zdroj: Autorský text, https://www.tuningblog.eu/en/categories/tipps_tuev-dekra-u-co/start-stop-automatic-340876/