Tři největší malware hrozby: cílí na citlivá data, finance i důležitá hesla

Stejně jako v opravdovém životě jsme vystaveni různým virům, bakteriím a nemocem, tak i náš notebook či počítač čelí různým virům včetně malwaru. Mezi nejnebezpečnější malware patří hlavně:

  • ransomware,
  • keylogger,
  • trojské koně.

Ransomware

Ransomware patří k nejvíce nebezpečným malwarům na internetu. Tento malware cílí na osobní data a vydírá oběť, narušuje operace anebo hrozí úniky. Útočník bude požadovat výkupné, které je opravdu vysoké, a jako odměnu vám poskytne dešifrovací klíč. Ransomwarem se můžete nakazit prostřednictvím příloh z e-mailu, návštěvou infikovaných webů anebo pomocí sítě. Můžete narazit na Diskcoder, Screen locker, PIN locker nebo kryptografický ransomware.

Mohlo by vás zajímat:  Stolní počítače si lze maximálně přizpůsobit a upgradovat

Jako prevenci pravidelně zálohujte svá data, aktualizujte aplikace, zakažte používání RDP mimo firemní síť, používejte kvalitní zabezpečení a pravidelně poskytujte školení svým zaměstnancům, abyste předešli případným potížím.

Zdroj obrázku: Freepik

Keylogger

Klávesnice, stejně jako myš, slouží k ovládání zařízení. Pomocí klávesnice píšeme různá slova včetně přihlašovacích údajů, e-mailové adresy, telefonního čísla nebo se účastníme soukromé diskuze s ostatními uživateli, zkrátka klávesnice je nepostradatelná. Kyberzločinci jsou si toho vědomi, proto vyvinuli malware zvaný keylogger. Jak napovídá samotný název, tyto keyloggery zaznamenávají každý stisk klávesy, který provedete na svém notebooku nebo počítači. Každou informaci, kterou napíšete, tak získá i útočník. Tato data může zneužít ke krádeži vaší identity, přístupu k finančním prostředkům, nebo je může dokonce prodat.

Mohlo by vás zajímat:  Přístup k vývojářským funkcím systému Windows 11 se razantně změní. Zapojit se může i běžný uživatel

Trojský kůň

Trojský kůň byl použit ve starověkém Řecku a jednalo se o dárek v podobě velkého koně, ve kterém byli ukryti vojáci. Stejným způsobem pracují i programy, které se tváří jako přátelské, ale přitom jsou zákeřné. Cílem trojského koně je provádět na vašem zařízení škodlivé aktivity, aniž by byl odhalen. Trojským koněm se můžete infikovat i v Obchodě Google Play, kde je označen za důvěryhodnou aplikaci, proto buďte obezřetní a ověřujte si aplikace a e-mailové přílohy.

Zdroj: https://arcticwolf.com/resources/blog/8-types-of-malware/