Notebook z druhé ruky ušetří finance i přírodu. Nákup ovšem není nikdy bez rizika

Téměř každá domácnost vlastní stolní počítač nebo notebook. Během pandemie bylo jejich využití daleko větší. Pokud ale žádný nevlastníte nebo nutně potřebujete, ale nemáte dostatek financí, můžete zkusit koupit použitý. Nákupem použitého zboží šetříte životní prostředí i své finance, ale v případě notebooku je potřeba si dávat pozor na více faktorů.

Jaký je rozdíl mezi použitýmrepasovaným notebookem? Použitý notebook používal někdo před vámi a vy jste jej následně koupili, oproti tomu repasovaný je dříve používaný notebook, který byl opraven nebo omlazen. Dávejte si pozor, „repasovaný“ dnes rádi lidé používají i pro zařízení, která neprošla oficiálním servisem.

Promyslete si, co za typ notebooku vůbec hledáte

Položte si sami sobě otázku, o jaký typ notebooku stojíte. Jaké máte představy o využití, zda jako multimediální zařízení, ke hraní her, pracování v náročných aplikacích nebo jen pouze pro surfování internetem a pročítání mailů. Zvažte pro a proti mezi Windows a Mac. Nezapomeňte si hlídat, abyste měli alespoň 8 GB RAM na paměťové kartě. Minimum pro OS je velikost disku 128 GB. Co ještě můžeme doporučit, tak určitě si pořídit notebook, kde je odnímatelná baterie, jelikož patří k nejčastěji vyměňovaným jednotkám.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré hodinky zažívají boom. Řadu výhod ale dohánějí negativa, o kterých se často nemluví

Než se rozhodnete nakupovat použitý notebook, začněte se pídit po informacích.

  • Vyhněte se koupi modelu, který neměl moc dobré recenze v minulosti.
  • Pozor na to, pokud prodejce nemá žádné recenze nebo malé, až negativní.
  • V příloze nejsou žádné fotky.
  • Extrémně nízká cena.
Zdroj obrázku: Freepik

Kde nakupovat?

Existuje mnoho způsobů, kde nakoupit. Můžete vyzkoušet tradiční maloobchodníky, kteří budou nabízet zboží, které bylo používáno pár dní/týdnů a poté bylo vráceno. Se štěstím můžete dostat slevu maximálně do 20 %. Můžete vyzkoušet online prodejce, kteří fungují jako bazar. Většinou zde nabízí repasované produkty, které jsou prodávány přes třetí stranu. Výhodou nákupu přes tento způsob je zákaznická podpora v případě problému.

Od větších přejdeme k těm menším, jako je eBay. Zde jsou nabízeny produkty, které dostanete, ale jejich kvalita a stav nejsou stoprocentně zaručeny. I zde je doporučeno dbát na větší pozornost. Dostáváme se na konečnou a tím je osobní prodej. Ten patří k nejrizikovějším. Zde je potřeba jednat ještě se zvýšenější opatrností.

Mohlo by vás zajímat:  Videohry zaženou nudu i v autě. Přenosné konzole i VR soupravy zabaví na celou cestu

Zkuste se zeptat přátel nebo rodiny

V neposlední řadě se můžete zeptat přátel nebo členů rodiny, zda nemají nepotřebný nebo starý notebook, který by vám dočasně stačil, než byste si časem vybrali, jaký budete chtít. V každém případě buďte obezřetní a důkladně prověřujte, než si pořídíte notebook z druhé či třetí strany.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/risks-buying-used-pc/