Traktor poháněný čpavkem má za sebou úspěšnou premiéru. Netradiční palivo má nadějné vyhlídky do budoucna

Na světě se objevil první funkční traktor, který neprodukuje žádné emise. Je poháněn čpavkem a na začátku měsíce úspěšně absolvoval demonstrativní jízdu v newyorkské univerzitě ve Stony Brooku. Jedná se o střední traktor značky John Deere, u něhož byl kompletně vyměněn vznětový motor za úplně jiný systém. Ten mění chemickou látku na vodík a podává výkon okolo 100 kW, což není zanedbatelné.

Palivový systém na bázi čpavku je téměř dokonalý

Tento systém je naprosto spolehlivý a dokáže traktor pohánět na několik hodin. Postačí k tomu asi dvousetlitrová nádrž se čpavkem. Ten se ale nepoužívá přímo v palivovém článku, ale je uchováván v reaktoru, kde funguje společně s vodíkem. V této kombinaci celkem v pohodě předčí normální vodíkový palivový článek, jak ho známe. Vzhledem k tomu, že čpavku je všude dostatek a prakticky nijak neničí životní prostředí, tak je tento systém opravdu obrovský kus cesty dopředu.

Mohlo by vás zajímat:  Apple čipy M1 obsahují neopravitelnou chybu, která může ohrozit zabezpečení celého hardwaru
Zdroj obrázku: Freepik

Traktory jsou pouhým začátkem

Navíc tohle není finální verze a stále se pracuje na dalších inovacích tohoto systému. Traktory by podle všeho měly být pouhým začátkem a do budoucna se počítá například i s nákladními vozidly třídy 8 nebo námořními plavidly. Ty by se měly demonstrovat do konce roku 2023, a pokud půjde všechno, jak má, tak se opravdu máme na co těšit. Pro ekologii by to byl totiž obrovský přínos.

Palivo nové generace a celková revoluce v dopravním systému

Tohle všechno by mohlo znamenat, že by se ze čpavku mohlo rychle stát palivo nové generace a mohl by dokonale nahradit vznětové motory tímto bezemisovým řešením. Může se jednat o opravdovou revoluci v dopravě. Navíc baterie, které jsou k tomuto účelu využívány, vydrží spoustu let a jejich výroba je rovněž šetrná k našemu světu.

Mohlo by vás zajímat:  Windows 11 vydal důležitou aktualizaci, která odstraní vážnou chybu stojící za pomalým výkonem disků

A co na to říkáte vy? Koupili byste si auto, které by bylo poháněno čpavkem, nebo zůstáváte věrni tomu, co už všichni dobře známe?

Zdroj: https://arstechnica.com/cars/2022/06/worlds-first-ammonia-powered-zero-emissions-tractor-starts-testing/