Traktor poháněný čpavkem má za sebou úspěšnou premiéru. Netradiční palivo má nadějné vyhlídky do budoucna

Traktor poháněný čpavkem má za sebou úspěšnou premiéru. Netradiční palivo má nadějné vyhlídky do budoucna

Na světě se objevil první funkční traktor, který neprodukuje žádné emise. Je poháněn čpavkem a na začátku měsíce úspěšně absolvoval demonstrativní jízdu v newyorkské univerzitě ve Stony Brooku. Jedná se o střední traktor značky John Deere, u něhož byl kompletně vyměněn vznětový motor za úplně jiný systém. Ten mění chemickou látku na vodík a podává výkon okolo 100 kW, což není zanedbatelné.

Palivový systém na bázi čpavku je téměř dokonalý

Tento systém je naprosto spolehlivý a dokáže traktor pohánět na několik hodin. Postačí k tomu asi dvousetlitrová nádrž se čpavkem. Ten se ale nepoužívá přímo v palivovém článku, ale je uchováván v reaktoru, kde funguje společně s vodíkem. V této kombinaci celkem v pohodě předčí normální vodíkový palivový článek, jak ho známe. Vzhledem k tomu, že čpavku je všude dostatek a prakticky nijak neničí životní prostředí, tak je tento systém opravdu obrovský kus cesty dopředu.

Mohlo by vás zajímat:  Snižte spotřebu lednice pomocí několika jednoduchých tipů
Zdroj obrázku: Freepik

Traktory jsou pouhým začátkem

Navíc tohle není finální verze a stále se pracuje na dalších inovacích tohoto systému. Traktory by podle všeho měly být pouhým začátkem a do budoucna se počítá například i s nákladními vozidly třídy 8 nebo námořními plavidly. Ty by se měly demonstrovat do konce roku 2023, a pokud půjde všechno, jak má, tak se opravdu máme na co těšit. Pro ekologii by to byl totiž obrovský přínos.

Palivo nové generace a celková revoluce v dopravním systému

Tohle všechno by mohlo znamenat, že by se ze čpavku mohlo rychle stát palivo nové generace a mohl by dokonale nahradit vznětové motory tímto bezemisovým řešením. Může se jednat o opravdovou revoluci v dopravě. Navíc baterie, které jsou k tomuto účelu využívány, vydrží spoustu let a jejich výroba je rovněž šetrná k našemu světu.

Mohlo by vás zajímat:  Útočníci jsou stále o krok napřed. Klasické metody odstranění nemusí škodlivý kód eliminovat

A co na to říkáte vy? Koupili byste si auto, které by bylo poháněno čpavkem, nebo zůstáváte věrni tomu, co už všichni dobře známe?

Zdroj: https://arstechnica.com/cars/2022/06/worlds-first-ammonia-powered-zero-emissions-tractor-starts-testing/