Jízda těsně za kamionem šetří palivo, je však riziková

Když projíždíte po dálnici nebo víceproudé silnici, často narazíte na situaci, kdy vidíte jiné vozidlo, které by s lehkostí mohlo předjet a pokračovat ve své jízdě maximální povolenou rychlostí. Přesto se ale rozhodne zůstat nalepené za kamionem, který se pohybuje pomaleji. Tento jev není na našich silnicích až tak výjimečný, ba naopak, v poslední době se dokonce stává častějším než kdy dříve. Možná jste se zamýšleli nad tím, proč někteří řidiči upřednostňují tento nebezpečný styl jízdy. Vysvětlení tohoto jevu je ale relativně jednoduché.

Mohlo by vás zajímat:  Většinu řidičů čeká škrábání namrzlých skel. Ti chytřejší znají trik, který je toho zbaví

Bezpečnostní rizika a nedodržení zákona

Jestliže na silnici spatříte řidiče, který je téměř přilepený k zadní části kamionu, měli byste si uvědomit dvě důležité věci. Tento styl jízdy je výrazně nebezpečný, protože řidič nemá téměř žádný výhled dopředu a nedokáže předvídat, co se může dít před kamionem. S tím je spojené také nedodržení bezpečné vzdálenosti, která je zakotvena v zákoně. Řidič, který se nalepí na kamion, vědomě porušuje tento zákon a může být potrestán pokutou.

Zdroj obrázku: Freepik

Ekonomické důvody

Důvody těch, kteří se rozhodnou jezdit tímto způsobem, mají zcela logický a pochopitelný základ. Snaží se dosáhnout co největší ekonomické úspory. Spotřeba paliva je ovlivněna řadou faktorů, včetně rychlosti. Jízda za kamionem umožňuje udržovat stálou rychlost kolem 80–90 kilometrů v hodině, což je optimální rychlost pro nižší spotřebu. Také je třeba zmínit, že odpor vzduchu má významný vliv na spotřebu paliva. I když to nemusí být zřejmé, odpor vzduchu je relativně významný. Jízda za kamionem umožňuje, aby vzduchový proud primárně rozrušovalo nákladní vozidlo a osobní automobil se může pohybovat v takzvané vzduchové kapse, což minimalizuje odpor vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě běžného typu vozu přináší majiteli řadu výhod

Majitelé elektromobilů a snaha o zvýšení dojezdu

Mezi řidiči, kteří se často drží za kamionem, můžete potkat majitele elektromobilů. Tímto způsobem jízdy se snaží snížit spotřebu, a tím zvýšit dojezd svého vozidla. Tato praxe ale není omezena pouze na elektromobily. Majitelé vozidel se spalovacím motorem, kteří sledují ceny paliva, se také snaží co nejúsporněji jezdit a toto je jedna z cest, kterou volí.

Zdroj: https://www.wisebread.com/save-more-gas-by-safely-following-trucks