Cesta elektromobilem na dovolenou vyjde levněji, dobu jízdy ale prodlouží

Silnice v České republice zatím nebrázdí tolik elektromobilů jako třeba v sousedním Německu, i tak ale jejich počty rychle rostou. A protože se dá předpokládat, že čeští i evropští zákonodárci budou autům se spalovacími motory házet pod nohy stále více klacků, můžeme směle říct, že ještě do konce tohoto desetiletí bude v ulicích zhruba stejně elektromobilů jako aut se spalovacími motory. To samozřejmě znamená, že s nimi budeme ve velkém jezdit i na oblíbené české rodinné dovolené, kdy vyrazíme s autem nabitým až po střechu někam do Chorvatska nebo jiného středomořského státu. Jak bude taková dovolená vypadat v elektromobilu?

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou je třeba autobaterii dobít nebo vyměnit za novou

Bude mnohem levnější

Jistě, v současnosti platí, že si za elektromobil připlatíte, klidně vás vyjde i na dvojnásobek ceny stejného modelu s benzinovým motorem. Ale jeho provozní náklady jsou pak minimální, což je umocněné i tím, že jej na řadě míst můžete dobíjet úplně zdarma. A ve většině evropských států pak v elektromobilu s nulovými emisemi nemusíte platit za využívání dálnic. Cesta do oblíbeného Chorvatska tak zlevní i o několik tisícovek.

Zdroj obrázku: Freepik

Bude trvat déle

Bohužel elektromobily nemají jen samé výhody. Jejich dobíjení trvá mnohem déle než tankování klasického automobilu. Novější generace baterií a dobíjecích stanic by sice tuhle nevýhodu měly do značné míry omezit a také výrazněji prodloužit dojezd, ale i tak je nutné počítat s nejméně jedním, pravděpodobně však dvěma zastávkami k dobití auta. Každá taková zastávka zabere zhruba hodinu.

Mohlo by vás zajímat:  Při nákupu ojetého auta se nabízí několik možných variant

Bude lépe plánovaná

S předchozím odstavcem souvisí nutnost takovou dlouhou cestu dobře naplánovat. Řidiči by si měli najít dobíjecí stanice na trase a počítat s tím, že hlavně v nejvytíženějších dnech na nich mohou strávit více času, neboť budou muset počkat, než se dobijí auta před nimi. A tak je rozumné vybírat takové stanice, jejichž okolí má co nabídnout. Třeba dobrou restauraci nebo zajímavou památku.

Zdroj: https://www.travelandleisure.com/travel-tips/electric-car-road-trip-charging-guide