Stovky milionů účtů na WhatsAppu čelí útokům. Jejich data jsou prodávána za tisíce dolarů

Data s více než 487 miliony účtů jsou online k prodeji. Co můžete dělat, abyste zůstali v bezpečí? Zločinci nabízí k prodeji telefonní čísla k milionům účtů WhatsApp, což vystavuje uživatele po celém světě zvýšenému riziku phishingových útoků a předstírání identity. Jak se chránit před takovým napadením?

Co se událo v listopadu tohoto roku?

V půlce listopadu letošního roku, konkrétně 16. listopadu 2022, vytvořil uživatel na populárním hackerském fóru příspěvek, který inzeruje ukradená data ze 487 milionů účtů WhatsAppu. Účty jsou sebrány z více než 84 zemí, přičemž 33 milionů pochází z USA. Postupně se inzerce rozšířila dále, zejména na Telegram. Ceny jednotlivých zemí se mohou lišit, například americký soubor dat se začal prodávat za 7 000 dolarů. I když soubory obsahují pouze telefonní čísla, jsou považovány za aktuální a platné. Meta, která WhatsApp vlastní, zatím nezveřejnila žádné zprávy ohledně porušení dat.

Mohlo by vás zajímat:  SSD disk vše mnohonásobně zrychlí. Výběr je široký, rozhodnout pomůže několik parametrů
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit, jestliže vám byla sebrána data

Zatím nezjistíte, zda je vaše telefonní číslo na seznamu prodávaných čísel. Každopádně byste měli předpokládat, že jakýkoli kontakt na WhatsAppu může být potencionálním nebezpečím v podobě phishingového útoku, a měli byste si dávat pozor, pokud se některý z kontaktů chová neslušně. Pro zabránění napadení účtu zaveďte dvoufázové ověření. Budete muset najet do Nastavení -> Dvoufázové ověření a zde nastavit PIN. Díky tomu získáte výhodu nad útočníkem, který horko těžko zjistí šestimístnou variaci hesla.

Prověřujte mimo WhatsApp

Po hacknutí dat jste vystaveni riziku, že se může někdo snadno vydávat za vás. Pro jistotu si sežeňte náhradní způsob komunikace, jako je e-mail a jiné aplikace, abyste mohli komunikovat s přáteli jinde a ověřit si tak skutečnost. E-mail je skvělý způsob, jak kontaktovat své přátele mimo WhatsApp, abyste zkontrolovali všechny podezřelé zprávy a že tak máte nadále pod kontrolou svůj účet.

Zdroj: https://heimdalsecurity.com/blog/487-million-whatsapp-mobile-numbers-hacking-forum/