Správce hesel dokáže udržet všechny účty v bezpečí. Je však důležité používat ho správně

S rostoucím množstvím online účtů, které lidé používají každý den, je správa hesel stále důležitější. Správce hesel je nástroj, který nám může usnadnit život tím, že si pamatuje naše přihlašovací údaje a chrání je před zloději identit a podvodníky. Bohužel většina lidí používá správce hesel úplně špatně, a tím nevědomky zvyšují riziko krádeže svých citlivých údajů. V tomto článku se podíváme na několik nejčastějších chyb při používání správce hesel a ukážeme vám, jak ho správně používat, aby vaše hesla zůstala v bezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  První nabití je pro životnost baterie v notebooku klíčové. Správný postup ušetří pozdější problémy

Potencionální hrozba

Správce hesel může být velmi užitečným nástrojem pro ochranu citlivých údajů, ale zároveň může být i velkým bezpečnostním rizikem, pokud ho používáme špatně. Jedním z největších problémů je to, že správce hesel ukládá všechna naše hesla na jednom místě a chrání je pouze jedním hlavním heslem. Pokud by zloděj hesel získal toto hlavní heslo, mohl by získat přístup ke všem našim účtům. Navíc pokud používáme stejné heslo pro více účtů, mohou být všechny naše účty ohroženy, pokud jedno heslo bude prolomeno. I když nás správce hesel ochrání před phishingovými útoky, stále je třeba používat správce hesel opatrně a zvážit jeho bezpečnostní aspekty při výběru vhodného nástroje.

Mohlo by vás zajímat:  Posílání velkých souborů mezi dvěma zařízeními nikdy nebylo jednodušší. Objevte ty nejlepší způsoby
Zdroj obrázku: Freepik

Co říkají studie?

Stuart Schechter, lektor a vedoucí kurzu zaměřeného na bezpečnost na internetu, provedl výzkum, který ukázal, že i přesto, že máme k dispozici správce hesel, nedokážeme ho používat správně. Do svého výzkumu zapojil 2500 lidí a ukázal, že naprostá většina si nechala generovat slabá hesla nebo použila svá vlastní hesla, která byla snadno odhalitelná. Pouze necelá pětina uživatelů splnila všechny bezpečnostní standardy a byla tak efektivně chráněna. Výsledky ukázaly, že bezpečnost hesel závisí na zodpovědnosti samotných uživatelů a jejich schopnosti používat správce hesel správně. Pokud se uživatelé nebudou snažit o bezpečné používání hesel, zůstane tento problém nevyřešený a stále budeme ohroženi útoky hackerů.

Zdroj: https://stuartschechter.medium.com/before-you-use-a-password-manager-9f5949ccf168