Sopečná erupce a masivní tsunami odřízly ostrov Tonga od světa. Elon Musk zemi daruje 50 satelitů

Sopečná erupce a masivní tsunami odřízly ostrov Tonga od světa. Elon Musk zemi daruje 50 satelitů

Po obrovském sopečném výbuchu a ničivém tsunami je malé království Tonga v jižním Pacifiku kompletně odříznuto od světa. Elon Musk se ale rozhodl vypomoct a pokusit se zachránit, co se dá.

Od ledna letošního roku je tichomořský ostrov Tonga vážně postižen sopečnou erupcí a následným tsunami. Místní telekomunikační systém byl téměř zlikvidován, a proto se Elon Musk rozhodl darovat 50 satelitních terminálů, které by měly pomoci opět vybudovat nějakou základní síť. Díky darovaným satelitům se bude moci tento ostrov opět spojit s okolním světem, což teď potřebuje ze všeho nejvíce.

Mohlo by vás zajímat:  Apple čipy M1 obsahují neopravitelnou chybu, která může ohrozit zabezpečení celého hardwaru

Výbuch sopky a ničivé tsunami

Patnáctého ledna se v tomto malém království, ležícím v jižním Pacifiku, ozvala mohutná exploze, která byla vyvolána sopečnou erupcí. Ta následně dala vzniknout obrovské vlně tsunami a tento malý tichomořský ostrůvek byl téměř srovnán se zemí. Jedno celé pobřeží bylo zaplaveno a optický kabel, který poskytoval spojení s okolím, byl přetržen. Na prosby o pomoc premiéra Siaosiho Sovaleniho se ozval sám vesmírný podnikatel Elon Musk a nabídnul bezplatnou pomoc s obnovou telekomunikace.

Zdroj obrázku: Freepik

Žádné spojení se světem

Při této explozi, která byla slyšet až na Aljašce, vzniklo i tsunami, které je s podobnými erupcemi často spojováno. Tohle bylo bohužel tak silné, že bylo zaplaveno celé pobřeží okolo Pacifiku a byl poškozen telekomunikační kabel, který byl umístěn pod mořem. Tento osmdesátikilometrový kabel byl přetržen a nebylo možné se spojit s okolním světem. S tímto se rozhodl pomoci miliardář Elon Musk a poskytnout jako pomoc 50 svých satelitů pro obnovení základní komunikace se světem.

Mohlo by vás zajímat:  Netflix oficiálně propouští 150 zaměstnanců. Nižší zisky společnosti si ale vyžádají ještě vyšší číslo

Dočasné opravy by měly být hotové brzy. Na problému spolupracuje personál Muskovy společnosti SpaceX a obnovení alespoň základních telekomunikačních funkcí by mělo opravdu krátce.

Zdroj: https://www.reuters.com/world/asia-pacific/musks-starlink-connects-remote-tonga-villages-still-cut-off-after-tsunami-2022-02-23/