Zpomalený notebook rozběhne výměna disku, rozšíření RAM nebo aktualizace systému

Zdá se vám, že váš notebook míří pomalu, ale jistě do sběrny, protože mu i triviální akce trvají stále déle? Nevěšte hlavu. Je možné, že mu dokážete snadno a relativně levně vrátit jeho původní rychlost, a tak oddálíte vyhození i o několik let. Záleží pochopitelně na příčině jeho zpomalení a také na tom, zda má kromě ztráty rychlosti a výkonu i nějaké další mouchy. Pojďme se podívat na to, jak můžete ze starého notebooku udělat skoro nový.

Podívejte se na zoubek disku

Starší notebooky mají pochopitelně staré disky. A nejde jen o kalendářní věk, ale také o zastaralou technologii, která zajišťuje přenos dat. Není-li v notebooku SSD disk, zkuste původní vyměnit za nový. A pokud už SSD disk máte, zaměřte se na jeho vyčištění. Tím nemáme na mysli fyzické omývání disku, ale virtuální úklid. Odinstalujte nepotřebné aplikace a software, které nikdo nevyužívá. Soubory, které jste léta neotevřeli, třeba fotky a videa z dovolených, zálohujte do cloudu nebo na externí disk a směle se jich zbavte. Taková omlazovací kúra by měla disku pomoci běžet rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Ochrana telefonu před viry je zásadní. Bezpečné chování a kvalitní antivirus hrozbám předejdou
Zdroj obrázku: Freepik

Nemáte málo operační paměti?

Programy a aplikace jsou čím dál náročnější na operační paměť, tedy na RAM. A to neplatí jen pro novější verze, ale také pro aktualizace stávajícího software. Máte-li aplikaci zakoupenou před několika lety, která byla od té doby třeba osmkrát aktualizována, dost možná její systémové nároky v mezičase narostly na dvojnásobek. Dnes už se běžně prodávají levné notebooky s 8 GB RAM, dříve se zařízení ve stejné kategorii prodávala s poloviční pamětí. Její rozšíření vám tak může vytrhnout trn z paty, aniž byste museli rovnou kupovat nový notebook.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru powerbanky hrají roli tři klíčové faktory

Aktualizujte systém

Někteří lidé se aktualizaci systému zarputile brání, ale na téhle strategii není rozumné lpět. Aktualizace sice mohou zvyšovat nároky operačního systému, umožní mu ale také lépe pracovat s dostupnými zdroji. A v neposlední řadě často řeší bezpečnostní rizika. Někdy je lepší notebook rovnou vrátit do továrního nastavení, pomůžete si tak od všeho malwaru a spywaru, které by chod počítače mohly zpomalovat.

Zdroj: https://www.crucial.com/articles/pc-users/how-to-make-a-laptop-faster