Na spotřebu vozu má vliv nejen styl jízdy

Pohled na čerpací stanice dnes může vzbudit u mnoha motoristů oprávněné znepokojení. Vysoké ceny paliva se totiž staly předmětem starostí a vrásek mnoha řidičů. V této situaci se mnozí snaží najít způsoby, jak snížit své náklady na pohonné hmoty. Jednou z nejjednodušších a nejrozšířenějších možností je snaha o úspornou jízdu. Nicméně není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Překvapivě totiž styl jízdy málokdy přímo ovlivňuje množství spotřebovaného paliva.

Význam stylu jízdy: Jízda s rozvahou a plynulostí

Pohled na stojany čerpacích stanic u mnohých motoristů vyvolává oprávněné znepokojení. Vysoké ceny paliva jsou důvodem, proč mnoho řidičů přemýšlí o úsporných opatřeních. Jeden z nejjednodušších způsobů úspory spočívá v aplikaci plynulého a rozumného stylu jízdy. I když se může zdát, že styl jízdy má vliv na spotřebu, ve skutečnosti to není vždy tak jednoduché. Běžná a rozumná jízda, dodržování rychlostních limitů a vyhýbání se zbytečným závoděním s ostatními řidiči je jedním způsobem, jak dosáhnout úspory paliva.

Mohlo by vás zajímat:  Povinná výbava v autě nemusí stačit. V nenadálých situacích se hodí mít přibaleno i něco navíc
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv dalších faktorů na spotřebu

Kromě stylu jízdy existuje několik dalších faktorů, které ovlivňují spotřebu paliva a na které nemáme vliv. Prvním z nich je použitá motorizace. Motor pod kapotou přímo ovlivňuje množství paliva, které vozidlo spotřebuje. Tuto spotřebu můžeme ovlivnit pouze v okamžiku pořízení vozidla, například při jeho nákupu. Vliv na spotřebu má také hmotnost a velikost karoserie, které souvisejí s odporem vzduchu. Tyto faktory hrají roli, ale řidič je měl možnost ovlivnit pouze při výběru automobilu. Nyní je bohužel již pozdě.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní technologie v autech vyvolávají u řidičů frustraci

Město versus mimo město

Není to jen styl jízdy, který ovlivňuje spotřebu paliva, ale také místo, kde jezdíme. Proto jsou v dokumentaci k vozidlům uvedeny tři různé hodnoty spotřeby: městská, mimoměstská a kombinovaná. Jízda s konstantní rychlostí mimo město je nejvýhodnější pro spotřebu paliva, zatímco v městském prostředí dochází ke zvýšení spotřeby. V případě elektromobilů je situace odlišná, neboť právě ve městě mají nejlepší podmínky díky schopnosti rekuperace, která jim umožňuje udržovat si optimální dojezd.

Zdroj: https://www.usedvwaudi.com/blog/2022/05/23/factors-that-affect-a-cars-fuel-consumption