Na spotřebu vozu má vliv nejen styl jízdy

Pohled na čerpací stanice dnes může vzbudit u mnoha motoristů oprávněné znepokojení. Vysoké ceny paliva se totiž staly předmětem starostí a vrásek mnoha řidičů. V této situaci se mnozí snaží najít způsoby, jak snížit své náklady na pohonné hmoty. Jednou z nejjednodušších a nejrozšířenějších možností je snaha o úspornou jízdu. Nicméně není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Překvapivě totiž styl jízdy málokdy přímo ovlivňuje množství spotřebovaného paliva.

Význam stylu jízdy: Jízda s rozvahou a plynulostí

Pohled na stojany čerpacích stanic u mnohých motoristů vyvolává oprávněné znepokojení. Vysoké ceny paliva jsou důvodem, proč mnoho řidičů přemýšlí o úsporných opatřeních. Jeden z nejjednodušších způsobů úspory spočívá v aplikaci plynulého a rozumného stylu jízdy. I když se může zdát, že styl jízdy má vliv na spotřebu, ve skutečnosti to není vždy tak jednoduché. Běžná a rozumná jízda, dodržování rychlostních limitů a vyhýbání se zbytečným závoděním s ostatními řidiči je jedním způsobem, jak dosáhnout úspory paliva.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda těsně za kamionem šetří palivo, je však riziková
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv dalších faktorů na spotřebu

Kromě stylu jízdy existuje několik dalších faktorů, které ovlivňují spotřebu paliva a na které nemáme vliv. Prvním z nich je použitá motorizace. Motor pod kapotou přímo ovlivňuje množství paliva, které vozidlo spotřebuje. Tuto spotřebu můžeme ovlivnit pouze v okamžiku pořízení vozidla, například při jeho nákupu. Vliv na spotřebu má také hmotnost a velikost karoserie, které souvisejí s odporem vzduchu. Tyto faktory hrají roli, ale řidič je měl možnost ovlivnit pouze při výběru automobilu. Nyní je bohužel již pozdě.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí řidiči vymýšlejí pro úsporu paliva nejrůznější triky. Spotřebu lze přitom snížit úplně jednoduše

Město versus mimo město

Není to jen styl jízdy, který ovlivňuje spotřebu paliva, ale také místo, kde jezdíme. Proto jsou v dokumentaci k vozidlům uvedeny tři různé hodnoty spotřeby: městská, mimoměstská a kombinovaná. Jízda s konstantní rychlostí mimo město je nejvýhodnější pro spotřebu paliva, zatímco v městském prostředí dochází ke zvýšení spotřeby. V případě elektromobilů je situace odlišná, neboť právě ve městě mají nejlepší podmínky díky schopnosti rekuperace, která jim umožňuje udržovat si optimální dojezd.

Zdroj: https://www.usedvwaudi.com/blog/2022/05/23/factors-that-affect-a-cars-fuel-consumption