Napojení cizího zařízení na domácí Wi-Fi lze zjistit přímo přes router

Internet se od svého prvního spuštění velice změnil. Rychlost internetu i stabilita jsou na daleko jiné úrovni než při tehdejším prvním spuštěním. Co když vás potká nemilé překvapení, když se prodlouží čekání na načítání stránek nebo vaše videa mají opravdu tristní kvalitu? Kromě napadení virem nebo potíží poskytovatele internetu vás může potkat také potencionální krádež připojení od sousedů. Jak tedy zjistit, že je na vaši Wi-Fi připojený nezvaný host, v tomto případě soused?

Mohlo by vás zajímat:  Inovace v oblasti technologií, médií a telekomunikací postupují rychle

Přístup jiné osoby

Pokud využíváte svůj internet intenzivně, jenom těžko si všimnete, zda je něco v nepořádku s vaším připojením. Proto byste měli sledovat využití své WiFi sítě. Můžete tak porovnávat jednotlivá datová období a hledat podezřelé aktivity. Signálem může být zpomalené načítání stránek nebo špatná kvalita přehrávaných videí.

Zdroj obrázku: Freepik

Přihlášení do nastavení Wi-Fi

První metoda k zjištění přihlášených zařízení spočívá v přihlášení se do internetového rozhraní routeru. K tomu je potřeba znát IP adresu vašeho zařízení. Přihlašovací údaje bývají většinou napsány na zařízení routeru. Jestli nenajdete tyto údaje, tak najeďte do Nastavení -> Síť a internet -> Podrobnosti a zde najdete „adresa IPv4“. Tuto IP adresu zadejte do vyhledávacího řádku v prohlížeči. Po přihlášení najeďte do záložky Seznam připojených zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Metaverse nabízí alternativu, do které neváhají velké značky investovat

Druhá metoda je jednodušší, stačí stáhnout a nainstalovat některou z určených aplikací. Po instalaci daná aplikace skenuje všechna připojená zařízení k dané síti. Mezi oblíbené aplikace patří hlavně NetSpot nebo Network Analyzer.

Bezpečnost na prvním místě

Důležitým prvkem je bezpečnost. Mezi nejdůležitější parametry patří samozřejmě heslo. Když už se přeci jen stalo, že jste zaznamenali cizí připojení na svou síť, můžete takové připojení odebrat. Dané připojení také můžete přidat na černou listinu. Skvělým způsobem je nastavení velmi silného hesla nebo jeho častá změna. Svou síť také můžete skrýt.

Zdroj: https://www.digitaltrends.com/computing/how-to-tell-if-someone-is-using-your-wi-fi/