Nejčastější typy útoků, se kterými se můžeme v současném online světě setkat

Největší hrozbou pro virtuální svět jsou hackeři. Arzenál, jakým disponují, a místa, kde všude na ně můžete narazit, jsou obdivuhodné. I přes veškerou opatrnost a zabezpečení se může stát, že ve slabé chvilce naletíte na jednu z jejich návnad. Jaké jsou nejčastější a nejúčinnější metody napadení uživatelů na internetu?

Phishing

Jedná se o lstivou formu textové zprávy, na kterou můžete narazit na sociálních sítích, v SMS a e-mailech. Většinou se útočníci vydávají za bankovní nebo jinou společnost, u které jste registrovaní. Jejich text, i kvůli rostoucí úrovni umělé inteligence, bývá doslova bez chyb, takže vyvolá dojem, že se opravdu jedná o oficiální zdroj. V této zprávě většinou stojí, že byla evidována podezřelá aktivita na jejich stránkách, a pošlou vám odkaz, přes který se přihlásíte a zjistíte další informace. Tyto stránky vypadají téměř identicky jako originál, takže pro nepříliš zběhlého uživatele se jedná o důvěryhodnou stránku. Jakmile vyplníte své údaje, dílo je dokonáno a útočník získá vaše přihlašovací údaje.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy se signálem vyřeší většinou jen drobnost. Na vině může být telefon i stará SIM

Pamatujte, že bankovní ani jiná společnost nebude nikdy chtít vaše přihlašovací údaje prostřednictvím e-mailu či zprávy. I když jsou texty většinou bezchybné, e-mailová adresa bývá jiná než originál, jelikož je zabraná, buďte tedy opatrní, než začnete klikat na nějaký odkaz.

Zdroj obrázku: Freepik

Trojské koně

Trojský kůň je pojmenován podle skutečné události, jež se udála ve starověkém Řecku. Trojský kůň je zde většinou neškodná aplikace, která má za úkol postupně získávat cenné informace z cílového počítače a ovládat tak počítač na dálku.

Ransomware

Ransomware už je vyšší dívčí mezi útoky hackerů. Když už se podaří tímto způsobem napadnout oběť, potenciál výdělku patří mezi nejvyšší. Ransomwarový program v cílovém zařízení zašifruje všechny soubory na daném zařízení a hrozí krádeží a únikem těchto informací, dokud oběť nezaplatí požadované peníze. Útoky lze provádět na kohokoliv, nejčastěji však bývají cíleny na společnosti kvůli vyššímu zisku.

Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení přineslo nespočet výhod. Přesto klasickou nabíječku ještě neporazilo

Další způsoby

Toto byly tři nejčastější formy útoků hackerů na uživatele internetu. Tento výčet však nekončí, narazit můžete také na:

  • exploit kit,
  • Wi-Fi hack,
  • prodej citlivých dat na dark webu,
  • viry na flash discích.
Zdroj: https://www.crowdstrike.com/cybersecurity-101/cyberattacks/most-common-types-of-cyberattacks/