S jednoduchým nastavením budou snímky z telefonu vypadat profesionálně

Chytré telefony, jak už samotný název vypovídá, se vám automaticky snaží pomoci v různých situacích. Mezi ně patří také nastavení fotoaparátu, abyste mohli pořizovat fotky, bez nějakých složitých nastavení. Bohužel ani chytrý telefon není dokonalý a může se velmi snadno stát, že automatické vyhodnocení situace je spíše na škodu. Jak si v takovém případě poradit, abyste měli krásné fotky?

Profesionální režim

Profesionální režim fotografování na chytrém telefonu si musíte navolit sami. V případě Androidu, respektive Huawei Mate 10 Lite najdete tuto funkci po zapnutí fotoaparátu a následném přejetí prstu po obrazovce směrem doleva. U iPhonů je tato metoda o něco hůře dostupná. Výrobce neumožňuje upravovat výchozí nastavení fotoaparátu. Z tohoto důvodu je nutné si stáhnout a použít aplikaci z 3. strany, jako je například program „VSCO“. Tento program poskytuje nastavit vlastní parametry a další režimy fotografování.

Mohlo by vás zajímat:  Nový Android telefon je třeba nejprve nastavit. Při dodržení základních kroků to zvládne každý
Zdroj obrázku: Freepik

Expoziční čas

Expoziční čas je parametr určující rychlost závěrky. Měří se vždy v sekundách (1/1000, 1/500, 1/250). Zvýšením závěrky z 1/1000 na 1/500 se zdvojnásobí světlo dopadající na snímač fotoaparátu ve vašem telefonu. Pokud je vaše fotografie příliš tmavá, vyplatí se toto zrychlení. Dlouhá expoziční doba může způsobit rozmazání fotografie, protože zachycuje přirozené pohyby ruky. Při hodnotách 1/10 je vhodné použití stativu či monopodu se stativem.

ISO

ISO je standard, který vyjadřuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo. V moderních telefonech se tato hodnota pohybuje od 50-3200 bodů. Čím vyšší hodnota je, tím je vyšší náchylnost ke konkrétní expozici. Nižší citlivost poskytuje lepší zpracování barev a vyšší kvalitu fotografií, vyšší citlivost je užitečná při focení v horších světelných podmínkách. Při focení na Slunci je nejvhodnější nastavit ISO na nejnižší hodnotu (50-100). V opačném případě se nebojte použít vyšší citlivost, například 400 nebo 600. Pozor na překročení, může mít negativní dopad na kvalitu pořízených snímků.

Zdroj: https://www.theschoolofphotography.com/tutorials/how-to-take-good-photos-with-a-phone