Rozšíření pro internetový prohlížeč z neoficiálních zdrojů může zpomalit chod systému nebo vést k přehlcení

Internetové prohlížeče jsou na vysoké úrovni, ale kolikrát nesplňují naše očekávání. Pomoci nám mohou nabízená rozšíření, která jsou k dispozici. Bohužel mnoho uživatelů si stahuje doplňky z jiných zdrojů než oficiálních. Jaké dopady mohou mít rozšíření z neznámých zdrojů?

Bezpečnostní rizika

Největším rizikem je to bezpečnostní. Na první pohled se nemusí jednat o přímé nebezpečí, jelikož tyto hrozby mohou být šikovně schované. Nejčastěji se jedná o malware, phishing nebo krádež identity. Některá rozšíření mohou být tzv. chodící reklamou, která vás mohou bombardovat reklamami na škodlivé stránky. Jsou zaznamenány případy, kdy unikla uživatelská data právě ve spojitosti s rozšířeními.

Zdroj obrázku: Freepik

Zpomalení výkonu

Rozšíření většinou slouží k usnadněníurychlení práce v prohlížeči. Použití rozšíření od neznámého vydavatele může způsobit pravý opak. Na vině bývá často špatná kompatibilita s konkrétním prohlížečem. To může způsobit zmatky s pamětí a nadměrné využití zdrojů. Oba tyto fakty mají negativní vliv na plynulost prohlížeče i samotného počítače. Takže pokud jste v nedávné době zaregistrovali zpomalení během prohlížení webových stránek, může za to právě nedávno nainstalované rozšíření. Pro nápravu stačí toto rozšíření odinstalovat.

Mohlo by vás zajímat:  Počítač ničíme každý den zbytečnými chybami. Jednoho dne může přestat fungovat úplně

Soukromí

Mnoho neznámých rozšíření bývá zdarma, což je na první pohled výborná zpráva. Pokud je ale něco zdarma, konkrétně v technologickém směru, jste většinou produktem vy samotní. Ať už chcete, nebo ne, ve většině případů jsou shromažďována vaše data, která následně putují dále. V rámci rozšíření se tak nejčastěji jedná o sledování vašich online aktivit, historii procházení, vyhledávací dotazy nebo celkově data z webu. Kolikrát si ani neuvědomíme, že dáváme přístup těmto rozšířením. Navštivte nabídku rozšíření pro zjištění, jaká práva jste udělili danému rozšíření.

S čím ještě dále počítat, když si stáhnete rozšíření z neoficiálních zdrojů?

  • Absence podpory.
  • Problémy s kompatibilitou.
  • Žádné recenze nebo dohledatelná historie.
Zdroj: https://vpnoverview.com/privacy/anonymous-browsing/privacy-risks-of-browser-extensions/