Rozšíření pro internetový prohlížeč z neoficiálních zdrojů může zpomalit chod systému nebo vést k přehlcení

Internetové prohlížeče jsou na vysoké úrovni, ale kolikrát nesplňují naše očekávání. Pomoci nám mohou nabízená rozšíření, která jsou k dispozici. Bohužel mnoho uživatelů si stahuje doplňky z jiných zdrojů než oficiálních. Jaké dopady mohou mít rozšíření z neznámých zdrojů?

Bezpečnostní rizika

Největším rizikem je to bezpečnostní. Na první pohled se nemusí jednat o přímé nebezpečí, jelikož tyto hrozby mohou být šikovně schované. Nejčastěji se jedná o malware, phishing nebo krádež identity. Některá rozšíření mohou být tzv. chodící reklamou, která vás mohou bombardovat reklamami na škodlivé stránky. Jsou zaznamenány případy, kdy unikla uživatelská data právě ve spojitosti s rozšířeními.

Mohlo by vás zajímat:  „Příště se raději odhlaste, nebo vám lidé prolezou e-mail,“ doporučil senior ženě v knihovně
Zdroj obrázku: Freepik

Zpomalení výkonu

Rozšíření většinou slouží k usnadněníurychlení práce v prohlížeči. Použití rozšíření od neznámého vydavatele může způsobit pravý opak. Na vině bývá často špatná kompatibilita s konkrétním prohlížečem. To může způsobit zmatky s pamětí a nadměrné využití zdrojů. Oba tyto fakty mají negativní vliv na plynulost prohlížeče i samotného počítače. Takže pokud jste v nedávné době zaregistrovali zpomalení během prohlížení webových stránek, může za to právě nedávno nainstalované rozšíření. Pro nápravu stačí toto rozšíření odinstalovat.

Mohlo by vás zajímat:  S nekvalitním zvukem v telefonu nebo počítači se nemusíte smířit. Opravit jde několika způsoby

Soukromí

Mnoho neznámých rozšíření bývá zdarma, což je na první pohled výborná zpráva. Pokud je ale něco zdarma, konkrétně v technologickém směru, jste většinou produktem vy samotní. Ať už chcete, nebo ne, ve většině případů jsou shromažďována vaše data, která následně putují dále. V rámci rozšíření se tak nejčastěji jedná o sledování vašich online aktivit, historii procházení, vyhledávací dotazy nebo celkově data z webu. Kolikrát si ani neuvědomíme, že dáváme přístup těmto rozšířením. Navštivte nabídku rozšíření pro zjištění, jaká práva jste udělili danému rozšíření.

Mohlo by vás zajímat:  Skupina Big Tech má stále větší vliv na každého uživatele chytrých technologií

S čím ještě dále počítat, když si stáhnete rozšíření z neoficiálních zdrojů?

  • Absence podpory.
  • Problémy s kompatibilitou.
  • Žádné recenze nebo dohledatelná historie.
Zdroj: https://vpnoverview.com/privacy/anonymous-browsing/privacy-risks-of-browser-extensions/