Rozlišení 4K v telefonech nedává velký smysl. Směřování trhu mluví jasně

Rozlišení 4K v telefonech nedává velký smysl. Směřování trhu mluví jasně

Televize ve 4K jsou dnes již takovým standardem a mají své využití, ale proč se takovéto 4K obrazovky nedělají i v telefonech? Společnosti zabývající se výrobou mobilů se v tomhle rozhodně nepředhánějí a nezdá se, že by byl nějaký nový model s 4K displejem v dohlednu.

Samozřejmě, že nějaké pokusy už tady byly a smartphony se 4K displeji existují. Prvním takovým telefonem byl Sony Xperia Z5 Premium, který už v roce 2015 takovýto displej měl. Řada Sony Xperia v tomto rozlišení pokračovala a většina jejích modelů v 4K obrazovkách pokračuje. Nicméně žádný jiný výrobce je nenásledoval, a tak těžko najdeme jiný telefon schopný zobrazit rozlišení ve 4K.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle doplňky usnadní práci s MacBookem na maximum a zpříjemní každodenní používání

Lepší technika prodává, ale…

Společnosti se rády chlubí čísly a novinkami, které jejich zařízení přináší. Funguje to v marketingu a každá novinka, která zaujme, prodává. Ovšem zrovna u 4K obrazovek to moc neplatí, protože úplně nedává smysl něco takového na telefonu mít. Podle všeho je to opravdu zbytečná investice do zařízení, která mohla být raději vražena do něčeho jiného a daný telefon tak vylepšit lépe a jinde. Proč vlastně je ale takový 4K displej zbytečností?

Zdroj obrázku: Freepik

Proč jsou 4K displeje v mobilu hloupost?

Je tady hned několik důvodů, proč je to hloupost, a my se na ně podíváme. Nejprve začněme tím, že takový displej má opravdu ohromnou spotřebu a zbytečně vybíjí telefon, který by jinak mohl vydržet klidně o den déle, protože více pixelů spotřebuje více energie. Další věcí je, že hardware mobilů na to prostě není stavěný a při běžné pozorovací vzdálenosti nepoznáme rozdíl mezi 1080p a 4K. Za nás jsou to tedy zbytečně vyhozené peníze, které mohly být použity jinde, kde by to dávalo větší smysl.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s Messengerem opraví vymazání mezipaměti, reinstalace nebo obnova aplikace

Pokud se tedy budete rozhodovat mezi více telefony v podobné cenové hladině, zaměřte se spíše na výkon. Displej v rozlišení 4K je opravdu zbytečný přežitek a při používání vašeho telefonu to prakticky ani nepoznáte.

Zdroj: https://www.cnet.com/tech/mobile/phones-with-ultra-high-resolution-4k-screens-are-serious-overkill/