Problém s nabíjením notebooku může souviset s nabíječkou nebo baterií

Diskuse o bateriích elektromobilů vás asi neminuly, přestože třeba nemáte ve svém okolí jediného majitele elektrického vozu. Ale s tím, jak se začalo ve velkém diskutovat o elektromobilech, jako by se z veřejného prostoru zcela vytratila všechna ostatní elektrická zařízení s bateriemi. Klasické notebooky nevyjímaje, a to přesto, že laptopů je v České republice mnohanásobně více než elektromobilů. A jejich baterie pochopitelně trpí stejnými neduhy, včetně degradace a ztráty kapacity. Co ale dělat, když se vám notebook nechce nabíjet?

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenuté heslo ve Windows 11 není problém. Obnovit nebo změnit jde několika způsoby

Problém v nabíječce

Zdrojem problémů může být v některých případech nabíječka. Zkontrolujte, zda je opravdu zapojená do elektřiny a také zda jde skutečně o správný typ – občas se stane, že lidé omylem sáhnou po jiném konektoru, mají-li v rodině nebo třeba v kanceláři více různých notebooků. Pokud máte tu možnost, zkuste notebook nabíjet jinou nabíječkou pro stejný typ počítačů. Rozhodně ale nezapojujte nabíječky jiné, zejména ne od jiných výrobců. V krajním případě můžete vzít notebook i s nabíječkou do servisu, kde ověří, zda je chyba v adaptéru, nebo v baterii samotné.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na dárky, které ocení každý cestovatel: skvělou volbou jsou produkty Apple i špičková powerbanka
Zdroj obrázku: Freepik

Problém v baterii

Problém s baterií je horší variantou. Adaptéry jsou totiž většinou levnější, dostupnější a hlavně koupí správného adaptéru z druhé ruky neuděláte chybu. Baterie se nemusí dobíjet kvůli chybě v čipu, který dobíjení reguluje, častěji je ale na vině baterie samotná, která časem a většinou také nevhodnou údržbou degradovala, a tak má mizivou kapacitu. Kromě toho, že ji nelze dobít, ani nevydrží pohánět notebook, a ten je tak třeba mít nonstop připojený do zásuvky.

Údržba baterie

Notebooky většinou disponují softwarem na správu baterie, který zároveň ukazuje její stav a hlásí případné nedostatky. Tento software je rozumné jednou za čas spustit a řídit se jeho pokyny. Prozradí vám mimo jiné, kdy je lepší objednat novou baterii ještě předtím, než se vaše stávající zcela znehodnotí.

Zdroj: https://www.asurion.com/connect/tech-tips/how-to-fix-laptop-battery-not-charging/