Každý, kdo vlastní chytrý telefon, má nainstalovanou nějakou aplikaci nebo hru. Je jedno, o jaký typ aplikace se jedná. Na výběr je opravdu velké množství. Od hraní her, vzdělávání až po nakupování nebo sociální kontakt. Takových aplikací je nepřeberné množství v obchodech, jenomže ne všechny mohou být legitimní, a tedy bezpečné. U některých hrozí nakažení malwarem. Jak tedy zůstat v bezpečí?
Ze všeho nejdřív se silně doporučuje používat pouze legitimní obchody. Jakékoliv jiné zdroje mohou být hrozbou pro chytrý telefon a data. Mezi nejoblíbenější obchody s aplikacemi patří:
- Apple Store,
- Google Play,
- Samsung Galaxy Store.
Recenze
Princip stahování aplikací je podobný, jako když navštívíte kamenný obchod a vybíráte si konkrétní zboží. Silně se doporučuje, abyste sledovali recenze a hodnocení produktu a sami také hodnotili. Jakékoliv pochybné recenze, až negativní, svědčí o tom, že je aplikace nedůvěryhodná. V případě absence recenze v obchodě můžete tyto recenze najít například na webových stránkách. Ne vždy aplikace s dobrou recenzí automaticky znamená bezpečí. Důležitý je také samotný počet recenzí.
Sledujte chování svého zařízení
Po stažení a následovné instalaci je důležité zůstat ostražitý. Jakékoliv negativní změny je potřeba zaznamenat, zkontrolovat a vyčistit zařízení od všech hrozeb. Typickým příznakem je rychle se vybíjející baterie. Mezi další patří snížení výkonu, zamrzání nebo pády systému.
Oprávnění
Mnoho aplikací vyžaduje oprávnění. Mezi nejčastější požadavky patří především přístup aplikace ke:
- kontaktům,
- fotogalerii,
- umístění,
- kalendáři.
Většina aplikací využívá povolení k oprávnění k jednotlivým částem telefonu. Potencionálně škodlivá aplikace může požádat o přístup k e-mailu, ze kterého mohou být čerpána důležitá data. Mezi další časté prohřešky patří přístup ke kameře, mikrofonu, historii procházení atd.
Zdroj: https://turbofuture.com/cell-phones/How-to-Tell-if-an-APP-is-Safe-to-Download