Autorizovaný servis je zárukou kvality, pro opravu vozu se ale nabízí i jiné varianty

Všechny automobilky jednoznačně doporučují provádět údržbu výhradně v autorizovaných servisech. Tvrdí, že jen tam je možné garantovat kvalitu odvedené práce i náhradních dílů, které mají servisy k dispozici. Na druhou stranu jsou pochopitelně autorizované servisy o poznání dražší než běžné autoservisy. Vyplatí se připlatit si za tyhle služby, nebo jde jen o zbytečné přeplácení a garance kvality je jen pozlátko pro důvěřivce?

Záleží na stáří vozu

Obecně platí, že čím novější vůz, tím více škody se dá neodborným servisováním napáchat. Pro novější auta, řekněme tak do pěti až sedmi let od první registrace, je tak rozumné využívat autorizované servisy, přestože majitel vozu bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. A to zejména v případě, že má jít auto na nějakou komplexnější diagnostiku. Zhruba u patnáctiletých a starších vozů už je pak rozumnější zajet do osvědčeného autoservisu, se kterým má majitel auta dobrou zkušenost, nemusí však jít přímo o servis autorizovaný.

Mohlo by vás zajímat:  Pevné tažné zařízení pomůže chránit vůz při drobných nárazech
Zdroj obrázku: Freepik

Za náhradní díly je lepší si připlatit

Potřebuje-li auto náhradní díly, ve většině případů je rozumné sáhnout po originální nové součástce, přestože je to nejdražší řešení. Jedině tak lze garantovat, že jízda bude opravdu bezpečná. Neoriginální komponenty nebo díly z druhé ruky totiž zdaleka nemusejí dosahovat kvality originálu a zejména ve druhém případě mohou mít skryté vady a opotřebení, které v tom lepším případě způsobí další defekt, v tom horším dokonce dopravní nehodu.

Smluvní servisy pojišťoven

Osvědčenou variantou jsou pak smluvní servisy pojišťoven, ty totiž hlídají kvalitu i cenu. Stoprocentní služby dostanete, pokud je oprava hrazena z vašeho havarijního pojištění, ale v principu se na tyto servisy dá spolehnout i v případě, že jde o škodu likvidovanou z povinného ručení viníka nehody. Různé pojišťovny pak mohou mít nasmlouvané různé autoservisy.

Zdroj: https://economictimes.indiatimes.com/news/et-explains/authorised-service-centre-or-the-local-mechanic-know-what-is-better-for-your-car/articleshow/64647075.cms?from=mdr