Přehřívání zařízení může vyřešit změna nastavení procesoru a aplikací

Každý se určitě ocitl již v situaci, kdy se zakoupené zařízení začalo časem přehřívat. Nejčastěji to bývají notebooky nebo třeba herní konzole. Mezi běžnými příznaky můžeme sledovat třeba špatnou ventilaci, nedostatek místa pro proudění vzduchu a přetaktování. Může také za to přechod ze starší verze OS na nejnovější (Windows 11). Podobnou situaci zažijete také během instalace aktualizací systému Windows.

Například si nainstalujete aktualizace, ale zjistíte, že od té doby se začne váš notebook přehřívat, docela zvláštní, co? Chyba totiž může být v softwaru, proto se vyplatí sledovat, zda nejsou k dispozici nové aktualizace s následnými opravami. Do nabídky s aktualizací se dostanete po stisknutí klávesy Win + I, kde otevřete kartu Windows Update. Zde vyberte Zkontrolovat aktualizace. Jestli už je to nějaká doba a stále není k dispozici novější aktualizace nebo se vám zkrátka nechce čekat, tak ji manuálně odinstalujte v nabídce Nastavení -> Ovládací panely.

Mohlo by vás zajímat:  Facebook se hrne do vlastního prodeje

Zjistěte, jaké aplikace na pozadí nejvíce využívají procesor

Aplikace na pozadí mohou narušit rovněž správnou teplotu procesoru. Pro zjištění spusťte Správce úloh pomocí nabídky Start a ve Správce úloh otevřete kartu Proces. Kliknutím na záhlaví sloupce CPU seřadíte seznam podle využití CPU. Zkontrolujte, zda některé aplikace na pozadí nemají vysoké využití procesoru, například audio služba. Ukončete proces a sledujte rozdíl, abyste mohli pracovat s teplotou.

Zdroj obrázku: Freepik

Změňte stav procesoru

Problém s přehříváním u Windows 11 můžete vyřešit také změnou maximálního stavu procesoru v řízení spotřeby procesoru. Ve výchozím nastavení je nastaven na 100 %. Pomoci snížit vám přehřívání může jeho změna výkonu ze 100 % na nižší úroveň, například o jedno procento dolů. Pro změnu nastavení stiskněte Win + R -> Ovládací panely -> Systém a zabezpečení -> Možnosti napájení -> Změnit nastavení baterií -> Změnit pokročilé nastavení napájení -> Správa napájení procesoru -> Maximální stav procesoru -> Změna hodnot na požadovanou nebo v našem případě 99 %.

Mohlo by vás zajímat:  Ceny nových telefonů šplhají do závratných výšin. A zdražování zdaleka není u konce

Obnovení systému

Windows 11 vytváří jednotlivé zálohy, známé jako body obnovení, před každou aktualizací. Pomocí tohoto bodu vrátíte systém do doby před instalací aktualizací. Stiskněte tlačítka Win + R a napište „rstrui.exe“. Pokračujte dále a vyberte si bod obnovení. Systém se tak vrátí do doby, než byla nainstalována poslední aktualizace. Veškeré hry nebo aplikace budou také odinstalovány, co se týče souborů, nemá žádný vliv.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/overheating-windows-11-computer/