Přechodu z Windows na Linux nic nebrání. Přinášíme jednoduchý návod, jak na to

Přechodu z Windows na Linux nic nebrání. Přinášíme jednoduchý návod, jak na to

Užívali jste dlouhá léta operační systém Windows a rozhodli jste se pro změnu? Chtěli byste vyzkoušet Linux? Pokud ano, pak jsme si pro vás připravili návod, který vás krok za krokem provede instalací na některou z distribucí Linuxu.

Začněte výběrem distribuce

Před přechodem na Linux je potřeba, abyste si vybrali distribuci. Na rozdíl od Windows nebo MacOS je u Linuxu opravdu z čeho vybírat, a proto je důležité si ujasnit, co právě vy vyhledáváte. Pokud jste nováčci, pak vám doporučujeme začít s distribucí Linux Mint, který vás s tímto systémem založeném na Ubuntu naučí od základů. Pokud již nějaké základy máte, pak je pro vás vhodná distribuce Zorin OS, která je funkčně a rozložením velmi podobná OS Windows.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní telefon před pádem ochrání jednoduchá prevence
Zdroj obrázku: Freepik

Dále si vytvoříme instalační disk

Nejprve musíme navštívit stránku na stahování Mint, kde si vybereme 64bitovou verzi pod názvem Cinnamon. Toto prostředí doporučujeme uživatelům, kteří přecházejí z operačního systému Windows, jelikož je dost podobný, a nový uživatel si tak lépe navykne na toto nové prostředí. Stáhněte si tedy instalační soubor s koncovkou ISO a ten následně vypalte jako bootovací disk nebo z něj zhotovte bootovací flash disk.

Pustíme se do instalace

Pokud máte vytvořeno bootovací médium, vložte jej do PC a restartujte. Pokud je vše v pořádku, tak vám vyskočí nové okno, kde vás přivítají s novou instalací. Linux nabízí zajímavou možnost a díky takzvanému živému CD si můžete operační systém spustit přímo z média, není třeba jej instalovat na disk. Můžete si jej tak nejprve vyzkoušet a zjistit, jestli opravdu jste připraveni se přesunout na operační systém Linux. Pokud ano, po dalším restartu můžete systém nainstalovat a dále jej spouštět bez instalačního média, jako jste zvyklí u Windows.

Mohlo by vás zajímat:  Fotit jako profesionál může každý. Stačí využít jednoduché triky, které fungují

Přechod na Linux z Windows je velký krok a ne každý je na něj připraven, proto doporučujeme mít zpětnou zálohu Windows, kdybyste se chtěli vrátit.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-make-the-switch-from-windows-to-linux