Většina lidí používá správce hesel úplně špatně. Ke krádeži údajů tak mají neustále nakročeno

Většina lidí používá správce hesel úplně špatně. Ke krádeži údajů tak mají neustále nakročeno

Používáte správce hesel? To je dobrý krok. Bohužel studie ukazují, že většina uživatelů tyto správce používá naprosto špatně. Patříte mezi ně i vy?

Stuart Schechter je lektor a vedoucí kurzu zaměřeného na bezpečnost na internetu. V roce 2021 na virtuální bezpečnostní konferenci uvedl několik zjištění, která rozhodně překvapí. Na začátku této konference zmínil předpověď Billa Gatese z roku 2004, který tehdy řekl, že hesla budeme používat méně a méně. Správci hesel měli způsobit revoluci v bezpečnosti a nám měli ulevit. Jenže to bychom je museli používat správně.

Mohlo by vás zajímat:  Odposlouchávání hovorů se může týkat každého telefonu. Prozradí ho typické znaky
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečí v nebezpečí

Navíc správce hesel je poměrně velké bezpečnostní riziko, i když by tomu tak být nemělo. Jenže když se na to podíváme z logiky věci, tak správce hesel má v sobě všechna naše hesla, která jsou chráněna jen jedním jediným. Co se týče ochrany, hlavně na poli phishingových útoků nás ochrání perfektně, protože pokud se dostaneme na podvodnou stránku, tak automaticky nevyplní naše heslo, a my se tak nemusíme bát, že bychom naletěli.

Mohlo by vás zajímat:  Postupujte při napadení virem efektivně a bez rizika

Testovaná skupina neprošla

Do výzkumu zapojil 2500 lidí, u kterých zjišťoval všechna důležitá data. Naprostá většina si nenechala vygenerovat bezpečné heslo a zvolila raději své. Navíc velká část z nich použila jedno z hesel, která jsou velmi dobře známá na internetu, takže se jejich bezpečnost rázem srazila téměř na nulu. Jen necelá pětina všech testovaných uživatelů splnila všechny bezpečnostní standardy a byla tak chráněna. Zbytek používal správce hesel jen tak, aby se neřeklo, případně protože byli líní hesla vyplňovat ručně.

Mohlo by vás zajímat:  Systém Windows umožňuje nastavení různých akcí po zaklapnutí notebooku

Zakončení proběhlo v tom duchu, že lidé vlastně nevědí, co dělají. I když máme správce hesel, nejsme v bezpečí, protože je nepoužíváme správně. Nepoužíváme hesla, která jsou vygenerovaná přímo správcem, ale volíme svá, která jsou mnohdy slabá nebo příliš profláknutá.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/password-managers-youre-doing-it-wrong