Poznat na silnici opilého řidiče není těžké. Tyhle znaky ho bezpečně prozradí

Poznat na silnici opilého řidiče není těžké. Tyhle znaky ho bezpečně prozradí

Konzumace alkoholu a řízení automobilu nejdou k sobě dohromady. I malé množství alkoholu může ovlivnit řidičské vnímání a reakce, i když patříte k těm zkušenějším řidičům. A i když patříte ke spolehlivým, bezpečným a střízlivým řidičům, totéž nemůžete čekat od ostatních účastníků provozu. Provoz je čím dál tím větší a s tím je spojená i větší hrozba nehod a nebezpečných řidičů pod vlivem alkoholu. Opilé nebo podnapilé řidiče můžete potkat na silnici v průběhu celého dne, nejčastěji však během noci nebo rána.

Defenzivní způsob jízdy neznamená tedy jen dodržování všech pravidel, ale sledování provozu a předvídání. Dávejte pozor, obzvláště pokud jedete v nočních hodinách a silnice jsou poloprázdné až prázdné, právě tehdy můžete narazit na nebezpečné řidiče.

Zvláštní znaky

Mezi první příznak patří vybočování. Díky tomu lze snadno poznat, že řidič je pod vlivem alkoholu. Alkohol zhoršuje koncentraci a přímý způsob jízdy se tak stává těžkým. Dalším poznávacím znakem je jízda u středové čáry. Podnapilí řidiči nechtějí riskovat, tak jedou podél středové čáry, což se sice zdá jako mnohem bezpečnější způsob než vybočování, ale i tak řidiči mají zhoršený úsudek a reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Díky Waze se na cestě nikdy neztratíte. S pár triky bude jeho používání ještě rychlejší
Zdroj obrázku: Freepik

Jak dále poznat podezřelé chování? Podnapilý řidič častěji brzdí a pomalu zrychluje. Pokud udržuje rychlost okolo povolené hranice, je větší šance, že nepřekročí rychlost a nebudou tak na očích policie, která by je mohla případně zastavit. Mezi poslední pasivní chování intoxikovaných řidičů patří napodobování chování řidiče před nimi samotnými, i když předjížděcí pruh je volný a nabízí se možnost předjetí.

Závažné přestupky

Dostáváme se k nejvíce profláknutým příznakům podnapilých řidičů. Ti nedodržují pravidla, jakými jsou:

  • signalizace odbočování,
  • nedodržení minimální povolené rychlosti na dálnici,
  • porušování zákazů vjezdů,
  • ponechání zhasnutých světlometů.

Výše zmíněné příznaky nemusí nutně znamenat, že je člověk pod vlivem alkoholu nebo drog, může se zkrátka jednat o špatného řidiče, každopádně si snažte držet co nejdelší rozestup od podezřelého řidiče.

V případě nehody si najměte právníka, který vám dokáže vyjednat lepší podmínky pro vyplacení pojistného odškodnění.

Zdroj: https://caseygerry.com/how-to-recognize-a-drunk-driver/