Airbnb je oblíbené, přináší ale rizika. Nenaleťte na podvod, hrozí i krádež identity

Airbnb je oblíbené, přináší ale rizika. Nenaleťte na podvod, hrozí i krádež identity

Popularita Airbnb spočívá především v dostupnosti levného ubytování na tak dlouho, jak jen potřebujeme. Má ale i své stinné stránky. Především je to ráj pro podvodníky, kteří z návštěvníků vytáhnou peníze a slíbené ubytování jim neposkytnou. Na následující čtyři varovné signály byste se měli zaměřit.

Rezervace mimo platformu Airbnb

Když projevíte zájem o rezervaci, Airbnb předá žádost hostiteli, který ji do 24 hodin buď přijme, nebo odmítne. Celý proces se ale stává podezřelým, pokud hostitel rezervaci odmítne a za nějakou dobu vám pošle zprávu s omluvou a dotazem, zda váš zájem trvá a zda jste ochotní provést rezervaci mimo aplikaci. Pokud to uděláte, nemáte nárok na refundaci.

Mohlo by vás zajímat:  USA investují 11 miliard dolarů do nových atomových bomb. Světové velmoci se obávají dalšího přiostření

Před rezervací si projděte všechna hodnocení za poslední rok a přečtěte si zkušenosti ostatních. Hostitelé nemohou odstraňovat recenze hostů, pokud neprokáží, že hosté porušili zásady společnosti. Jedním ze způsobů, jak se tedy podvodníci snaží skrýt negativní recenze, je publikování spousty falešně pozitivních hodnocení během několika málo dní. Je to ostatně běžná technika používaná i v maloobchodních službách.

Zdroj obrázku: Freepik

Různá kvalita fotografií

Pokud si všimnete, že fotografie ubytování nemají stejnou kvalitu nebo jsou jinak upravené, je to nejspíš tím, že osoba, která je sdílela, není jejich vlastníkem. Věřte své intuici, a pokud si všimnete něčeho podezřelého, raději proveďte reverzní vyhledávání obrázků na Google. Případně hostitele poproste o více fotografií.

Mohlo by vás zajímat:  Přehřátí telefonu v létě není nic výjimečného. Jde tomu ale předejít jednoduchými kroky

Je obvyklé, že hostitel může požadovat váš doklad totožnosti, pokud sháníte ubytování v cizí zemi. Pokud ale obdržíte náhodnou zprávu s žádostí o poskytnutí průkazu, aniž by k rezervaci došlo, je pravděpodobné, že se jedná o podvod s cílem ukrást vaši identitu. Kontaktujte hostitele, zda skutečně požaduje vaše doklady a z jakých důvodů. Pokud si na tyto varovné signály dáte pozor, je pravděpodobné, že se na svých cestách vyhnete nepříjemnostem.

Zdroj: https://www.afar.com/magazine/airbnb-scams-how-to-avoid-them-and-find-legit-rentals