Okrást někoho v noci v parku už se dnes příliš nenosí. Podvody a krádeže se přesouvají na internet, kde si mohou podvodníci přijít na podstatně zajímavější prostředky a navíc mají více možností, jak ukrýt svou pravou identitu. S nástupem pandemie koronaviru a nucené práce z domova navíc na internetu přibylo velké množství potenciálně zajímavých cílů – lidí, kteří mají kromě svého elektronického bankovnictví a dalších nástrojů přístup i do databází a k cenným datům zaměstnavatelů.
Slabina mezi židlí a klávesnicí
Navzdory všeobecné představě není internetová kriminalita doménou elitních hackerů, kteří prolamují jednu ochrannou bariéru za druhou, aby se po mnoha nocích strávených u nesrozumitelného kódu, několika stech plechovek Red Bullu a pár tunách dovezených pizz konečně dostali do interního systému banky. Útočníci jsou mnohem častěji zdatní psychologové, kterým dveře otevře nejslabší článek každého zabezpečeného systému. Je mezi židlí a klávesnicí – uživatel s dostatečnými oprávněními.
Nebezpečné maily
Asi nejtradičnějším způsobem, jak se dostat do počítače nebo k heslům napadeného, jsou trojští koně a jiný škodlivý software rozesílaný klasickým e-mailem. A bohužel pro nás, čeština už útočníkům nedělá takové potíže jako před lety, kdy jste nebezpečný mail dokázali poznat už po přečtení předmětu. Umělá inteligence i strojové překlady pokročily natolik, že jsou schopné vygenerovat smysluplný a formálně správný průvodní text v češtině. Varováním tak jsou jen podivné přílohy nebo neobvyklé požadavky v mailu samotném.
Falešné webové stránky jsou k nerozeznání
Největší boom ale zažívají falešné weby, které jsou prakticky k nerozeznání od těch skutečných. Ať už to jsou weby bank, kryptoměnových burz a směnáren, nebo jen e-mailových schránek, ztratit přístup k nim vás může přijít draho. Varovat vás mohou nezvyklé URL adresy a také chybějící bezpečnostní certifikáty, na což vás upozorní prohlížeč. Přístupové údaje do nich samozřejmě nevyplňujte.
Zdroj: https://www.gov.je/StayingSafe/BeSafeOnline/ProtectYourBusinessOnline/pages/typesofonlineattacks.aspx