Hraní her v 8K je prozatím vyhozením peněz. Investovat do zážitku ze hry je třeba jinak

Určitě jste slyšeli, že nové grafické karty zvládají rozlišení 8K, ale opravdu stojí toto rozlišení za to? Rozlišení 8K je definováno jako 7680 × 4320 pixelů. Pro lepší představu je to 16 180p monitorů v mřížce. Mnoho lidí se spokojí s rozlišením 1080p, a dokonce až 65 % hráčů ze Steamu hraje na toto rozlišení.

Výhody rozlišení 8K

I když nerozeznáte 8K od 4K, existují určitě výhody, kterými oplývá 8K. Bohužel seznam není příliš dlouhý, protože více pixelů se odráží pouze v určitém bodě. Jaké výhody toto rozlišení přináší?

  • zaměřovací klíč je lépe vycentrovaný v rozlišení 8K,
  • není potřeba používat anti-aliasing.
Mohlo by vás zajímat:  Technologie mají stejné předsudky jako lidé, kteří je tvoří. Při jejich vývoji se zapomíná na transparentnost
Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody hraní v 8K rozlišení

Myslíte, že bude problém v ceně, výkonu nebo v něčem jiném? Hraní na nejnovějším hardwaru v rozlišení 8K může působit na první pohled sice hezky, ale na druhou stranu počet FPS je zde na hraniční úrovni. 60–80 snímků za sekundu je naprosté minimum pro hráče. Zvýšení počtu snímků za vteřinu můžete navýšit změnou rozlišení z 8K na 4K a výsledkem vám bude lepší plynulost a nerozeznatelný rozdíl v grafice. Nesmíme také opomenout obnovovací frekvenci, kdy v tomto případě zatím nedosáhne rozlišení 8K 144 Hz.

Mohlo by vás zajímat:  Nízké teploty ovlivňují negativně výkon mobilního telefonu

Vidět rozdíl mezi 8K a 4K rozlišením je téměř nereálné. Žádný běžný uživatel nedokáže poznat pouhým okem rozdíl, obzvlášť když se věnuje hraní a nesleduje pixely. Rozlišení 8K vyžaduje nejnovější hardware a v tomto případě byste si museli připlatit hodně. Raději ušetřete zatím peníze pořízením 4K monitoru s funkcemi HDR a skvělou přesností barev.

Změní se pohled na rozlišení?

Když se vrátíme zpátky v čase, rozdíl mezi 720p a 1080p byl obrovský skok. Nicméně pokud se jedná o skok ze 4K na 8K, návratnost se nejen snižuje, ale je nepostřehnutelná. Co se týče hraní, je těžké bránit rozlišení 8K. Hraní her je víc o zážitku než o rozlišení. Mnoho hráčů snižuje rozlišení na úkor výkonu a srozumitelnosti, aby si hraní her užili.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/8k-resolution-is-unnecessary-for-gaming-in-2023/