Oleofobní vrstva se z moderních displejů postupem času ztrácí

Pořízení nového zařízení je vždy velkou událostí. Jakmile si vyzvedneme nové zařízení, přineseme si jej domů a následně ho otevřeme, zaplaví nás vlna dopaminu. Vše je uloženo v hezkém designovém obalu, samotné zařízení voní novotou a je nedotčené, zkrátka božské by se dalo říci. Toto trvání pokračuje následující dny, kdy je zařízení stále nové. Postupem času se euforie vytrácí, jelikož se začínají objevovat první nečistoty na displeji. Na vině je postupné vytrácení oleofobní vrstvy. Jak tato vrstva funguje a proč se opotřebovala?

Mohlo by vás zajímat:  Výdrž baterie Nintendo Switch prodlouží jednoduché nastavení konzole

Oleofobní vrstva

Oleofobní vrstva je aplikována na displeje moderních chytrých telefonů, chytrých hodinek, notebooků, tabletů, objektivů fotoaparátů, zrcadel kuchyňských desek, a dokonce i čelních skel automobilů. Tato vrstva chrání před olejem a další mastnotou. Je to kombinace chemických a fyzických vlastností. Bohužel má tato vrstva pouze omezenou životnost, takže časem mizí. Čisticí prostředky na bázi alkoholu urychlují tento proces mizení. Negativně na oleofobní vrstvu působí také vysoká teplota.

Zdroj obrázku: Freepik

Výměna

Oleofobní povrch je vyměnitelný, ale je to velmi těžká záležitost. Rozhodně byste se do toho neměli pouštět sami, jestliže nemáte žádné zkušenosti. V takovém případě není rozhodně žádnou ostudou svěřit telefon autorizovaným servisům, které vám tento povrch vymění. Samotná výměna není kryta zárukou většiny zařízení, můžete tak utratit spoustu peněz za pořízení těchto vrstev. Oleofobní vrstva je drahá, obzvláště jestli vlastníte dražší zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Malware může nabrat mnoho podob. Základní ochranou je dobrá prevence

Nabízí se také pořízení ochrany displeje s touto vrstvou. Stačí se poohlídnout po fóliích na displej s oleofobní vrstvou nebo povrchy proti otiskům prstů. Tyto chrániče mohou prodloužit životnost zařízení a při podezření na jejich opotřebení si můžete jednoduše koupit nové. Dnešní ochranné fólie jsou doslova nerozeznatelné od původního displeje.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/773289/what-is-an-oleophobic-coating/