Obezita se šíří světem jako lavina. Česká republika není výjimkou, čísla doslova vyrazí dech

Obezita se šíří světem jako lavina. Česká republika není výjimkou, čísla doslova vyrazí dech

Obezita je podle lékařů obrovským problémem dnešní doby. Špatné stravování a nedostatek pohybu způsobují prudké zvýšení váhy. To vede k rozvoji mnoha onemocnění, včetně rakoviny, mrtvice nebo infarktu. Obezita je životu nebezpečná, ale přesto se mnoho lidí nechce omezit a začít se stravovat zdravě. Jaké státy jsou na tom nejhůře?

Nejtlustší a nejhubenější národy na světě

Nejvyšší míru obezity má podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ostrovní země Nauru podle údajů dostupných z roku 2020. Z dospělé populace u nich postihuje obezita celých 61 procent obyvatel. Na druhé straně spektra stojí Vietnam, kde je pouze 2,1 procenta populace označeno za obézní. Mezi zeměmi OECD jsou nejvíce obézní Spojené státy americké (36,2 procent).

Mohlo by vás zajímat:  Kybernetická bezpečnost se neustále zlepšuje a pomáhá čelit nejnovějším hrozbám

Podle WHO mělo celosvětově v roce 2016 nadváhu více než 1,9 miliardy dospělých a 650 milionů osob trpělo obezitou. Mezi lety 1975 a 2016 se míra obezity celosvětově ztrojnásobila. Není se čemu divit, protože máme nyní dostatek jídla a pohodlí. Mnoho z nás nemusí fyzicky pracovat. Žijeme v malých bytech a můžeme si koupit všechny sladkosti a fast food, jaký chceme.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je na tom Česká republika?

Podle dostupných údajů jsme se umístili na 46. příčce. Výzkumy ukázaly, že je v Čechách považováno za obézní 26 procent obyvatel. Vzhledem k tomu, že jsme velmi malá země, to rozhodně není dobré číslo. Tyto údaje přitom počítají jen obezitu mezi dospělými jedinci. Každý lékař vám ale potvrdí, že dětská obezita je v současnosti obrovský problém.

Mohlo by vás zajímat:  Předplatné Xbox Game Pass láká i méně známými hrami, které stojí za vyzkoušení

Z obézních dětí často vyrostou obézní dospělí. V každém případě je to problém i pro děti, protože mají slabší imunitní systém a přitahují k sobě zbytečně různé nemoci. Přitom stačí, když jim zajistíte zdravou a vyváženou stravu, která bude doplněna o pravidelný pohyb. Díky tomu můžete zachránit svým dětem život a snížit budoucí statistiky obezity v Čechách.

Zdroj: https://worldpopulationreview.com/country-rankings/obesity-rates-by-country