Nový typ hrozby cílí přímo na SIM kartu. Útočník zneužije telefonní číslo i mobilní data

Nový typ hrozby cílí přímo na SIM kartu. Útočník zneužije telefonní číslo i mobilní data

SIM jacking nastane, pokud útočník získá přístup k vašemu telefonnímu číslu a začne jej používat k volání, SMS a využívání dat. Tato situace může být velice nepříjemná, obzvláště když uvidíte následné vyúčtování. SIM jacking je krádež identity, která se zaměřuje na telefonní číslo. Kromě vyřizování hovorů a zpráv mají útočníci přístup i k finančním účtům. Oběťmi nejsou jen celebrity, ale i naprosto běžní lidé.

Jak funguje SIM jacking?

Útoky jsou vedeny ve formě phishingu. Útočníci vám pošlou zprávu nebo e-mail, který se bude tvářit jako zpráva od operátora. Budou vás informovat o tom, že zaznamenali podivné pohyby na účtu a že je vyžadována aktualizace údajů. Po rozkliknutí odkazu najedete na téměř identické stránky jako od svého operátora. Obsah stránky vás bude žádat o vyplnění osobních údajů, jako je jméno, adresa a datum narození, stejně tak i vaše telefonní číslo a PIN. Po získání cenných informací mohou vyžádat vaši SIM kartu a začít tak využívat vaše služby a další informace ohledně vás.

Mohlo by vás zajímat:  Padělaná příslušenství mohou způsobit ztrátu dat a poškození
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit?

Velice důležité je držet osobní informacesoukromí. Ne všechny informace musíte sdělovat přes internet. Buďte opatrní, komu posíláte své údaje, a nenásledujte odkazy v e-mailech či zprávách, pokud si nejste jistí jejich bezpečností. Kontrolujte taky svou aktivitu na účtu svého telefonního čísla.

Snažte se aktualizovat své zařízení pravidelně na nejnovější verzi. Můžete tím předejít možným chybám, které mohou útočníci využít. Doporučujeme také mít v zařízení antivir. Můžete si stáhnout například SIM-Jacker.

Mohlo by vás zajímat:  Test rychlosti internetového připojení poskytne důležitá data i srovnání s jinými

Stali jste se obětí SIM jackingu?

Pokud jste se stali obětí napadení, můžete postupovat následovně:

  • kontaktujte operátora,
  • změňte si hesla,
  • upozorněte svou rodinu a přátele,
  • udělejte si novou autorizaci ve WhatsAppu na novou SIM kartu.

Prvním krokem je určitě kontaktování mobilního operátora. Po získání nové SIM karty je silně doporučována změna hesel. Pravděpodobnost napadení je nízká, ale když se stanete obětí zdařilého pokusu, nečeká vás nic snadného, proto je potřeba se chránit.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/what-is-sim-jacking/