Nepoužívejte veřejné USB nabíjecí stanice! Proč jsou nebezpečné?

Nepoužívejte veřejné USB nabíjecí stanice! Proč jsou nebezpečné?

Na různých letištích a dalších veřejných místech vzešlo oznámení, aby lidé nepoužívali veřejné nabíjecí stanice USB. Toto doporučení padlo také v hotelech, na nádražích i dalších místech, kde se tyto stanice nacházejí. Proč se nemají nabíjecí stanice používat?

Problémy s veřejně dostupnými nabíjecími stanicemi přes USB jsou známé prakticky už od doby, kdy vznikly. Téma nebezpečného používání je ve světě již delší dobu, a to i z hlediska naší země a instalace tohoto typu zařízení na veřejných místech.

Úřady v Americe již jednají

Jako první na světě vydaly oznámení úřady v Los Angeles, varují před možným nebezpečím. A co vám tedy hrozí?

USB připojení jsou navržena tak, aby fungovala jako nosič energie pro baterii telefonu nebo jiné elektroniky, ale také jako datový vysílač. Účinné bariéry tohoto problému jen stěží aplikujete. Často tak můžete být software telefonu napadený virem.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nabíjení a ochrana před extrémními teplotami prodlouží životnost baterie v telefonu

Útoky na vaše soukromí

Tyto veřejné nabíjecí stanice většinou využívají kyberzločinci k tomu, aby se účinně nabourali do telefonu nebo zařízení, které se připojí. Jednoduše pak vidí všechny vaše osobní údaje, fotografie i aplikace, nebezpečí se nevyhne ani vaše internetové bankovnictví skrze aplikaci. Mějte se proto na pozoru a raději tyto veřejné nabíječky nepoužívejte. Velmi častá je také krádež mobilních dat z vašeho mobilu.

V Los Angeles o těchto možných zločinech informovat přímo prokurátor města. Vyzývá k opatrnosti především u speciálních veřejných dobíjecích stanic, které jsou nástěnné na různých veřejných místech, především u městské hromadné dopravy. Vzhledem k tomu, že jsou tyto veřejné nabíječky velmi malé, je možné je jednoduše vymontovat a aplikovat do nich nebezpečný vir.

Nebezpečí se samozřejmě netýká pouze Los Angeles, obezřetní byste měli být po celém světě.