Největší město duchů v Evropě je stále pevně uzavřeno. Poslední návštěvníci si ani nestihli sbalit věci

Největší město duchů v Evropě je stále pevně uzavřeno. Poslední návštěvníci si ani nestihli sbalit věci

Největší město duchů v Evropě – takové zvěsti kolují o místě Varoša, které je obehnané ostnatým drátem a tureckými vojáky, kteří sem nikoho nepustí. Místo je opuštěné již od orku 1974, dříve to přitom bylo luxusní přímořské letovisko. To se ale rychle změnilo.

V dohledné době se tu asi nic nezmění

Děsivě vyhlížející místo – takto by se dala popsat Varoša, která se nachází na předměstí Famagusty. Je to symbol rozděleného Kypru a koluje o něm mnoho pověr. Hotely jsou dávno zpustlé, zem je plná omítky, drolí se zdi a nic nenasvědčuje tomu, že by tady kdy byl nějaký život. Ještě dnes byste v pokojích našli osobní věci těch, kteří byli v hotelech ubytovaní. Stihli si totiž při úprku vzít jen to nejnutnější.

Mohlo by vás zajímat:  Bitcoin si stále udržuje výsadní postavení na poli kryptoměn

Zastavil se tu čas, jak popisují lidé, kteří mají tohle zapomenuté místo na dosah. Zkázu někteří viděli přímo z první ruky, muži, kteří sloužili v armádě. Turci Famagustu obsadili velmi rychle za druhé vlny invaze. Na útěk měli lidé pouhé minuty, věřili ale, že se na místo zase vrátí. To se bohužel nestalo.

Zdroj obrázku: Freepik

Famagusta byla obnovena, ale Varoša už nikoliv

Je to velmi zajímavé, ale zatímco předměstí zase vzkvétá, stále tomu něco chybí. Je to právě ono letovisko, které se v blízké době obnovy nedočká. Pás písku, který je součástí obou míst, obléhá ostnatý drát a také cedule, které dávají vědět, že se za plot nesmí. Místo si nemůžete ani vyfotit. Pokud byste se pokusili plot překonat, mohli byste mít velké problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Nákupy přes internet se mohou nepříjemně prodražit. Naletět podvodníkovi je stále snazší

Mnoho lidí by si ale přálo, aby se Varoša stala městem, jakým byla dřív. Teď je to město duchů, do kterého nikdo nemůže přijet, nikdo mu nemůže dát nový život. Obnova města by ale přišla na několik miliard dolarů. Turci sami nechtějí Varošu obnovovat, protože by tím porušili rezoluci OSN, jak tvrdí. Možná bude rozhodnuto během několika dalších let, zatím se ale na Varošu můžete podívat například ze snímků, které poskytnou drony.

Zdroj: https://europe.easybranches.com/cyprus/4279935, https://www.gigaplaces.com/en/article-varosha-a-ghost-town/