Bude konec plastovým skládkám? To ovšem zní velmi dobře, ale bude tomu tak opravdu? Známá společnost v Americe Envion otevřela funkční továrnu, kde se má údajně zpracovávat či snad recyklovat plastový odpad produkovaný lidmi, který se má měnit v něco, co má být ropa. Taková továrna, která byla postavena a vybavena za pět milionů dolarů dokáže zpracovat každý rok až šest tisíc tun plastového odpadu, z něhož má vzniknout více než dvacet tisíc barelů plných ropy. A pokud bude dál příprava pokračovat a přidá se do ropy několik dalších směsí, může se takové palivo prodávat jako benzín, nafta či dokonce jako tryskové palivo.
Vědecké poznatky
Vědci se po vyslechnutí nápadu domnívají, že se jedná o velmi vhodný fakt, jak poskytnout planetě tolik potřebnou recyklaci plastů, která by zachránila planetu a pobídla všechny společnosti, aby třídily plast. Také se očekává, že pokud něco takového bude přijato, zlepší se i kvalita klimatu.
Jeden problém tu je
Jistě, každá nová věc a nápady mají svá pozitiva a negativa. U přeměny plastu na palivo je jeden z hlavních problému právě sám recyklační stroj, který plast taví a dává mu následně nový tvar. Takový proces je bohužel minimálně ekologický a snižuje tak hodnotu recyklace, což znamená, že státy podobné nápady nepodpoří, protože svět není dostatečně k tomuto kroku motivován. Což jistě není divu.
Proces výroby
Základním stavebním kamenem celého procesu a přeměny je infračervené záření, které při správné teplotě taví plast. Tímto způsobem má být až přibližně devadesát procent plastu recyklováno na tuhé palivo. Dále je ale otázka s číslem dvě, jaké škodliviny se z plastu dostávají do ovzduší nebo majitelé továren zajistí tak vysoký žár, aby z plastu neunikaly žádné škodliviny? Jedná se o velmi zajímavé teorie a postupy. Počkejme si tedy na případné závěry a rozhodnutí, zda tímto způsobem začne planeta recyklovat tuny a tuny plastu.