Spotify patří k nejlepším streamovacím programům, co se týče hudby a podcastů. Poprvé bylo spuštěno v roce 2006 a momentálně jej používá pro poslech více než miliarda lidí. Spotify pomohlo vylepšit způsob, jakým poslouchat hudbu prostřednictvím internetu, a inspirovalo tak i ostatní konkurenty. Jednou z funkcí je náhodné přehrávání. Zajímá vás, jakým způsobem vybírá Spotify písničky do náhodného přehrávání?
Algoritmus Spotify Shuffle
Funkce Spotify Shuffle (náhodné přehrávání) funguje podle algoritmu. Spotify tak vezme v potaz skladby na playlistu a vytvoří jiný dočasný seznam stop. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že skladby budou v jiném pořadí. K těmto skladbám přiřadí také písničky nejen stejného interpreta, ale také dalších, hrajících v podobném duchu. Seznam je navržen také tak, abyste po poslechu jedné skladby, neposlouchali skladbu od stejného interpreta.
V rámci náhodnosti se však může stát, že na písničky od stejného interpreta narazíte v různém pořadí. Tento proces se děje také tehdy, když zapnete možnost náhodného přehrávání. Algoritmus byl inspirován složitější verzí algoritmu z knihy „The Art of Shuffling Music“ Martina Fiedlera.

Algoritmus pro míchání libovolné sekvence
Starý algoritmus fungující na principu Fisher–Yates shuffle si zakládal na tom, že po první skladbě bude následovat druhá skladba od stejného interpreta. Nevýhodou tohoto algoritmu je, že přijdete o možnost překvapení z další skladby, jelikož máte jistotu vždy toho, že narazíte na skladbu stejného tvůrce.
Jak je na tom zbytek?
Například YouTube vybírá seznam skladeb podle několika faktorů. Mezi ně patří především vaše historie lajků a aktivita. Tento princip bohužel obnáší nudné přehrávání stejné hudby z nedávné doby. Spotify se ve srovnání s YouTube nebo dalšími platformami snaží alespoň o poskytnutí nové inspirace v podobě podobných typů písní.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/how-spotify-shuffle-works/