Na oběžnou dráhu bylo vypuštěno dalších 50 satelitů firmy Starlink. Celý svět má propojit vysokorychlostní internet

V pátek vyletěla z Kalifornie raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX a na oběžnou dráhu vynesla dalších 50 satelitů firmy Starlink. Internet, dostupný pro celý svět, je tedy zase o krůček blíže.

Horní stupeň rakety Falcon 9 rozmístil satelity na svá místa do jedné hodiny od startu. Ty se nadále budou podle potřeby přesouvat díky svým tryskám po svých operačních drahách. To by mělo trvat dohromady několik týdnů. Po té době budou na svých pevných pozicích a jejich propojení a spuštění nebude nic bránit. Ale již nyní to můžeme brát jako další úspěšné vypuštění satelitů, za kterými stojí miliardář Elon Musk. Jednalo se již o čtvrtý úspěšný start a opakované přistání.

Dalších padesát satelitů ve vesmíru, celkem je jich skoro dva tisíce

Dalších padesát kusů, které jsou již na oběžné dráze, spadají pod skupinu čtyři. Ta má za cíl oběžnou dráhu ve výšce 520 kilometrů nad zemí. Celkem už má SpaceX ve vesmíru necelých 2000 satelitů, které obíhají naši oběžnou dráhu v přibližné výšce 550 kilometrů. Navíc to není konečný počet a firma se sídlem v Hawthornu v Kalofornii plánuje vypuštění ještě několika dalších stovek satelitů firmy Starlink.

Mohlo by vás zajímat:  Se službou Mapy.cz na cestách nic nepřekvapí. Poradí, kam se vypravit a jaké bude počasí
Zdroj obrázku: Freepik

Celosvětové propojení a možné řešení krizových situací

Vesmírný systém Starlink se buduje již několik let a jeho hlavním cílem je propojit celou planetu vysokorychlostním internetovým pokrytím. Konečně si budou moci užít rychlý internet i odlehlá místa, kde by jinak signál být nemohl. Budou tak pokryta i místa, kde jsou služby výrazně nedostatečné. Navíc se dají výborně využít i jako náhradní zdroje v krizi, jak to udělal Elon Musk v Ukrajině, která byla po vpádu Ruska odříznuta od sítě.

Určitě se jedná o významný projekt, který nám může v budoucích letech hodně ulehčit. Internet dnes využívá naprostá většina obyvatel a s tímto systémem se k němu dostane opravdu každý.

Zdroj: https://spaceflightnow.com/2022/02/25/spacex-deploys-another-batch-of-starlink-satellites/