Po narození potomka se odehrávají v lidském těle velké změny. Mužský mozek se dokonce zmenší

Po narození potomka se odehrávají v lidském těle velké změny. Mužský mozek se dokonce zmenší

Během těhotenství dochází v ženském těle k velkým změnám. Podle nejnovější studie, kterou vypracovali vědci z Universitat Autònoma v Barceloně, jsou muži taktéž vystaveni určitým tělesným změnám po narození prvního dítěte. Jedná se zejména o zmenšení mozkové kůry ve prospěch získání sociálních dovedností, což mužům umožňuje vytvoření silného citového pouta se svými ratolestmi. Odborníci považují tento jev za „hledání role otce“.

Změny u žen v souvislosti s těhotenstvím

Na začátku studie bylo cílem zjistit, jakým způsobem se mění mozek žen v průběhu těhotenství a po narození dítěte. Je zřejmé, že kromě hormonálních zvratů se dotýkají změny také struktury v tomto důležitém řídícím orgánu. Nizozemští vědci pak přišli se závěrem, že strukturální změny souvisí u žen s příjmem sociálních signálů, které jsou potřebné pro zajištění péče o novorozeně. Právě tento fakt zaujal další odborníky, kteří se pokusili zjistit, zda k obdobným změnám dochází také u mužů, kterým se narodil potomek.

Mohlo by vás zajímat:  Může rychlé nabíjení poškozovat baterii mobilního telefonu?
Zdroj obrázku: Freepik

Změny v objemu mozkové kůry

Společný výzkum nizozemských, amerických a španělských vědců pak poukázal na změny v objemu mozkové kůry, konkrétně se zmenšila průměrně o dvě procenta. Tento faktor se může jevit zdánlivě jako negativní, protože lidé mohou mít pocit, že jejich mozek se zhoršuje. Podle odborníků tomu však takto není, při strukturálních změnách v mozku došlo současně ke změnám, které vedly k možnosti nastavení otcovské role a k vybudování silného citového pouta mezi otcem a dítětem.

Před a po narození dítěte

V rámci výzkumu se porovnávaly výsledky magnetické rezonance mužů před plánovaným těhotenstvím partnerek, případně během těhotenství. Následně se stejné vyšetření provádělo v době, kdy bylo dětem do osmi měsíců věku. Pro kontrolu se do studie zařadili také muži bez potomků. Výsledky byly jednoznačné, objem mozkové kůry se průměrně zmenšil o dvě procenta, přičemž změny souvisí se sociálním porozuměním. V souvislosti s péčí o děti také vědci potvrdili, že mužům klesá po narození dítěte testosteron, platí to především pro ty, kteří se aktivně starají o své ratolesti.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811920310120, https://interestingengineering.com/science/the-brains-of-first-time-fathers-may-shrink-reveals-new-study, https://www.science.org/content/article/pregnancy-resculpts-women-s-brains-least-2-years, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33525512/, https://uk.style.yahoo.com/male-brain-babies-pregnancy-hormones-changes-123447660.html, https://www.uab.cat/web/universitat-autonoma-de-barcelona-1345467954774.html, https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11203615/First-time-fathers-experience-brain-SHRINKAGE-birth-child-study-finds.html