Elektromobily jsou pro české dovolenkáře prozatím tabu

Češi jsou národem, který si dokáže stát za svými přesvědčeními a těžko se nechá ovlivnit. Tento rys povahy lze pozorovat v mnoha oblastech, včetně automobilového průmyslu. Elektromobily se staly předmětem kontroverzí a pro mnoho Čechů představují otravnou a nežádoucí věc. Fámy o jejich nebezpečnosti, údajném rychlém opotřebení baterií a zdlouhavém nabíjení se šíří a vyvolávají negativní pocity. Letošní dovolenková sezona, která sice ještě neskončila, přinesla mnoho zajímavých poznatků a ukázala, proč Češi tak odmítavě přistupují k elektrickým vozidlům.

Styl dovolené: Přesun místa, ne změna životního stylu

Pro mnoho Čechů se dovolená stala pouze přesunem na jiné místo, aniž by došlo ke změně jejich životního stylu. Každou sobotu zahlédneme dav cestovatelů v přeplněných kombících směřujících do Itálie a Chorvatska. Kromě oblečení s sebou vezou zásoby jídla, plechovky a sudy piva, což naznačuje, že jejich cílem není skutečná dovolená, ale pouze přesun domova o několik stovek kilometrů na týden. Bohužel, elektromobilů kombíků na trhu není mnoho, a když jsou taková auta naložena až po střechu, spotřeba paliva je diametrálně odlišná od toho, co je uvedeno v dokumentaci. To samozřejmě negativně ovlivňuje dojezd elektrického vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Řízení s prázdnou nádrží je riziko. Vést může k poškození motoru i jiných součástí
Zdroj obrázku: Freepik

Závod s časem na dlouhých cestách

Čeští dovolenkáři často vyrazí směrem Itálie nebo Chorvatsko v pátek večer až v nočních hodinách. Jejich cílem je dosáhnout moře v sobotu ráno na jeden zátah. Respektování pravidelných zastávek, které by umožnily člověku protáhnout se, uvolnit ztuhlé tělo a odpočinout si, je v tomto případě málokdy prioritou. Jet na jeden zátah a dorazit ráno je pro mnohé důležitější. Ano, elektromobil není vhodný pro tento styl jízdy, protože nedokáže ujet tisíce kilometrů po dálnici bez zastávek. Nicméně ani spalovací automobily by to nezvládly, jen doplňování paliva u nich probíhá rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Méně časté mytí automobilu je výhodné z několika hledisek

Nepředvídatelná cesta bez plánování

Češi nechtějí slyšet o plánování cesty a pravidelných zastávkách. Prostě pokračují v cestě až do okamžiku, kdy je přemůže nadměrná únava nebo nutnost využít toaletu. Jejich snahou je překonat vzdálenost co nejrychleji. Během cesty je nezajímá, zda místo zastavení nabízí toalety, umývárny, kavárny nebo restaurace. Jsou ochotni vykonat potřebu klidně na odpočívadle v přírodě, hlavně aby mohli pokračovat co nejdříve. Ano, nabíječky elektromobilů nejsou na každém rohu, ale často se nacházejí na benzinových stanicích a odpočívadlech s lepším zázemím. S elektromobilem nelze na poslední chvíli zastavit, jelikož na daném místě nemusí být dostupná nabíječka.

Zdroj: https://roadtrippers.com/magazine/can-you-take-a-road-trip-in-an-electric-vehicle/