Míváte spoustu hodin mobil u ucha? Tato nebezpečí se vás mohou týkat!

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Kdo nevlastní svůj mobil, ten jako by nebyl. A to doslova. Pokud byste hledali někoho, kdo telefon nevlastní, nejspíš byste hledali marně. Jak se ale říká, kdo s čím zachází, tím také schází. Ačkoliv spoustu různých varování ohledně nadužívání mobilů můžeme brát hodně s rezervou (jako třeba ty o usmažení mozku jako vajíček), přesto stále existují reálná a v některých ohledech i zásadní nebezpečí, která na nás v souvislosti s užíváním této technologie mohou číhat.

Zvýšená hladina stresu

Stres je společným jmenovatelem spousty civilizačních chorob. A nikoho nejspíš nepřekvapí, že stresové situace se velmi snadno šíří prostřednictvím telefonů. Od neustálého vyzvánění a bzučení telefonu při jakékoliv softwarové události přes nepříjemné telefonáty až po poplašné zprávy šířící se po internetu.

To všechno narušuje náš vnitřní řád, což se může nepěkně podepsat na našem zdraví. Nadměrné užívání mobilu je spojeno se vznikem stresu, úzkostí, nedostatku spánku nebo depresí.

Mohlo by vás zajímat:  7 důvodů, proč ani noční sovy by neměly ponocovat: trpí srdce i mozek

Vystavení bakteriím

Protože mobilní telefon máme často v ruce, hromadí se na něm nečistoty, prach a různé bakterie. Jen málokterý uživatel je dostatečně uvědomělý na to, aby svůj telefon pravidelně a pečlivě čistil, a proto je většinový uživatel vystaven obrovské náloži bakterií a virů.

Odborníci proto doporučují alespoň jednou denně otřít telefon ze všech stran antibakteriálním vlhčeným ubrouskem.

Telefonování za jízdy

Ze statistik dopravní nehodovosti už dlouho víme, že toto riziko je velmi aktuální a zároveň stojí velmi mnoho lidských životů. I když si však nainstalujete sadu handsfree, ani tak nejste úplně v bezpečí. Odborníci poukazují na to, že telefonáty, byť přes vzdálený odposlech, odvádějí pozornost řidiče od kontroly okolí vozidla a od předvídání událostí na silnici. Podle provedených výzkumů snižuje i jen prosté poslouchání hovoru partnera koncentraci až o 30 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Šikovné aplikace dokážou prodloužit život. Nenechají zlenivět tělo ani mozek

Mají souvislost s rakovinou

Antény mobilních telefonů jsou zdrojem vysoké frekvence elektromagnetického záření. To v určitých koncentracích ovlivňuje chování buněk (nejen) lidského těla a podle některých studií může být i zdrojem rakovinného bujení. Teprve se čeká na upřesňující analýzy a testy, nicméně do určité míry zde riziko neustále je.

Zdroj: https://www.ecowatch.com/cellphones-health-effects-2518393001.html, https://www.nytimes.com/2011/03/31/technology/personaltech/31basics.html