Mezi debetními a kreditními kartami je rozdíl, při jejich používání je třeba dbát na bezpečnost

Platba je základním prostředkem pro vykonání obchodu. Ať už si chcete nakoupit konkrétní produkt nebo jej prodat, tak finance jsou základní měnou. Platba v hotovosti bývala dlouhou dobu hlavním způsobem. Časy se mění a bezkontaktní způsob platby je mnohem častější než platba v hotovosti. Ta sice úplně nevymizí, jelikož má své výhody i své příznivce, kteří nedají na platbu v hotovosti dopustit. Platba debetní kartou nebo kreditní kartou je podobná, ale ne totožná. Znáte jednotlivé rozdíly a jejich rizika?

Kreditní karty

Kreditní karta je na vyžádání. Peníze na této kartě jsou banky, a ne vaše. Ještě, než ji získáte, budete muset projít schvalovacím procesem. Poté vám bude na kartě schválen limit, který je možný čerpat. S kreditní kartou lze nakupovat předtím, než dostanete výplatu. Pokud vrátíte vypůjčené prostředky v bezúročném období, neplatíte žádné poplatky ani úroky. Bezúročné období se počítá od prvního dne v měsíci až trvá třicet dní. Nesplněním této podmínky vám začnou naskakovat úroky na účtu. Roční úroková sazba kreditních karet činí 20 %. Proto je čerpání úvěru prostřednictvím kreditních karet méně výhodné.

Mohlo by vás zajímat:  Dobrý sluha, ale zlý pán: tři důvody, proč nebrat telefon do postele

Obecně ale platí, že převažují spíše negativa než pozitiva. Z dlouhodobého hlediska je používání kreditních karet velkým rizikem. Nesplněním závazků hrozí zadlužení. Velkou nevýhodou je také výběr v bankomatech, kde zaplatíte vysoké poplatky v hodnotě stovek korun.

Zdroj obrázku: Freepik

Debetní karty

Debetní kartu vám banka vydává automaticky po zřízení účtu. Veškeré finance na kartě jsou pouze vaše. Využívat ji můžete defacto ve všech ohledech. Debetní karta má výhodu, že si u ní můžete nastavit různé limity, ať už výší částky, tak i počtu transakcí. Některé banky neúčtují poplatky za výběry bankomatů. U některých bankomatů nemusíte ani vkládat kartu dovnitř terminálu, stačí debetní kartu/chytrý telefon/chytré hodinky přiložit k bezkontaktnímu místu.

Mohlo by vás zajímat:  5G síť přinesla mnoho změn i nepodložených teorií

I zde můžete narazit na riziko. Při zneužití karty vám hrozí ztráta financí. V některých zemích debetní kartou zkrátka nezaplatíte. Mezi ně patří USA, Kanada nebo Austrálie. Problém nastane také tehdy, pokud nemáte dostatek financí.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/050214/credit-vs-debit-cards-which-better.asp