„Měli jste říct, že jste nemoderní a neberete karty. Hotovost u sebe nenosím,“ řekl jsem obsluze při placení

Pípnout kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami. Jednoduchý, rychlý, bezpečný způsob, jak zaplatit za zboží a služby. Místům, kde neberou karty, se přirozeně vyhýbám. Považuji takové podnikatele za nemoderní a zpátečnické. Občas se mi ale stane, že to nedají vědět a najednou nastane konflikt. Já chci zaplatit, ale nemám jak.

Byl to pěkný den, počasí příjemné a tak jsme se s rodinou rozhodli pro spontánní výlet. Sedli jsme do auta a vyrazili do naplánovaného, nedalekého cíle. Po procházce po okolí jsme dostali hlad a podle prvního nápadu jsme si vybrali jednu malou restauraci u cesty. Vypadalo to na příjemné místo, taková typická venkovská hezká hospůdka s kvalitní českou kuchyní.

Mohlo by vás zajímat:  Krátká životnost spotřebičů je jednou z marketingových strategií

Nechtěli jsme nic složitého, takže objednávka byla rychlá. Každý si dal něco z české klasiky. Jídlo chutnalo skvěle, nikdo neměl námitky, děti se bavily, prostě příjemný rodinný oběd. Po jídle jsem zavolal číšníka a požádal o účet. Otevřel jsem peněženku, abych vytáhl kartu, ale číšník nám oznámil, že přijímají jen hotovost.

Byl jsem překvapený, protože jsem se v dnešní době s takovou situací už dlouho nesetkal. Podíval jsem se na něj a řekl: „Měli jste dát vědět, že neberete karty. V hotovosti platit nebudu.“ Žádnou hotovost jsem u sebe ani neměl. Číšník vypadal trochu zmateně a řekl, že většina jejich zákazníků platí v hotovosti a nemají problém. Ale já trval na svém. Byl jsem rozhodnutý, že nebudu hledat nejbližší bankomat jen kvůli jejich nedostatečné informovanosti. Ani jsem nevěděl, kde nějaký bankomat je a už vůbec jsem nechtěl běhat po okolí kvůli tisícovce.

Mohlo by vás zajímat:  Google Voice usnadní telefonování, umožní zanechat hlasovou zprávu a přepsat ji na text

Nastal tichý moment, kdy jsme se na sebe s číšníkem jen dívali. Pak jsem navrhl, že jedinou možnost kterou jsem schopen akceptovat, je zaslání platby pomocí internetového bankovnictví. Že by se měla poslat okamžitě. Číšník naštěstí souhlasil, ale s dodatkem, že to bude na jeho osobní účet a on to potom do kasy vloží ze své hotovosti. To mi bylo úplně jedno, pro mě bylo důležité abych dostal z pokladny potvrzení, že mám zaplaceno. A jak si to udělají oni, mi je fuk.

Mohlo by vás zajímat:  Byla spuštěna nová aplikace Donalda Trumpa. Chce konkurovat velkým sociálním sítím, které mu zmrazily účet

Bylo to trochu neobvyklé řešení, ale fungovalo. Platba se do pár vteřin připsala na účet a mi mohlo odejít. Sice dobře najedení, ale zcela rozčarovaní, jak je v dnešní době vůbec tohle možné. Já pochopím, že karty nebere nějaký venkovský obchůdek, nebo stánek na trhu. Ale restaurace která vaří, aby nebrala karty? No, jeden důvod si myslím, ale nechci zde hospodu možná neprávem osočovat z podvodů.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek