Proti únavě při nočním řízení pomáhá plánování jízdy a několik návyků

Řízení v noci může být pro mnoho řidičů velmi náročné a vyčerpávající. Mnozí se snaží najet co nejvíce kilometrů, aniž by si uvědomili, že únavou se zvyšuje riziko nehody. Pokud také patříte k řidičům, kteří často řídí v noci, pak byste měli vědět, jak zůstat ostražitý a v bezpečí za volantem. Přinášíme vám tři užitečné tipy, které vám pomohou udržet se vzhůru a koncentrovaný během noční jízdy.

Plánování trasy a časování jízdy

Pokud často řídíte v noci, může být pro vás užitečné plánovat svou trasu a časovat jízdu tak, aby se minimalizovalo riziko únavy a nedostatku spánku. Vyberte si trasy s minimem provozu a pokuste se vyhnout zbytečným zastávkám, které by vám mohly bránit v udržení koncentrace. Je také důležité zahrnout do svého plánu dostatek času na přestávky, aby se vám podařilo zregenerovat a případně si dát krátkou pohybovou aktivitu. Pokud se cítíte velmi unavení, zvažte, zda není lepší přerušit jízdu a najít si místo k odpočinku.

Mohlo by vás zajímat:  Ojetý vůz za nízkou cenu nemusí být výhodnou investicí
Zdroj obrázku: Freepik

Úprava prostředí v autě

Kromě plánování trasy a časování jízdy můžete také úspěšně bojovat proti únavě změnou prostředí ve svém autě. Mějte na paměti, že teplota v autě ovlivňuje únavu. Pokuste se nastavit si takovou teplotu, která bude pro vás nejpříjemnější. Stejně důležité je také osvětlení v autě – pokuste se vypnout nebo snížit intenzitu vnitřních světel, aby oči měly větší šanci se zregenerovat. Pokud to jde, zastavte na několik minut, zavřete oči a uvolněte se.

Návyky a chování za volantem

A konečně, pokud chcete být úspěšní v boji proti únavě, je důležité vytvořit si zdravé návyky a chování za volantem. Zvažte, zda byste nemohli dodržovat pravidelnější rozvrh spánku, který by vám pomohl udržet se svěží během noční jízdy. Pokuste se také během jízdy zůstat aktivní a zapojený do procesu řízení. Zabavte se například poslechem hudby nebo poslechem zábavného podcastu. A pokud se cítíte unavení, neváhejte a udělejte si přestávku. Přeci jen, nic není důležitější než vaše bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Pokud si všimnete, že za volantem usínáte, neváhejte a zastavte. Pokuste se najít bezpečné místo, kde si můžete odpočinout a zregenerovat se.

Zdroj: https://www.vanarama.com/blog/cars/8-ways-to-avoid-fatigue-when-driving